انتشار مواد شیمیایی در سیلاب از آثار مخرب و پنهان
به گزازرش پایگاه خبری پزشکان و قانون(پالنا)، محمد اسماعیل مطلق درحاشیه نشست هماهنگی سلامت در بلایا در محل مرکز بهداشت خوزستان در اهواز در خصوص مخاطرات انتشار مواد شیمیایی در سیلاب گفت: گاهی باران های سنگین و افزایش جریان آب موجب انتشار مواد شیمیایی در محیط می شود و ممکن است در اثر سیلاب جابجایی مخازن ذخیره سازی و یا تخریب لوله های حامل مواد شیمیایی صورت پذیرد و ممکن است موجب نشت مواد شیمیایی در سیلاب شود.

مشاور معاون بهداشت وزارت بهداشت در مدیریت کاهش خطر بلایا ادامه داد: همچنین معادنی مانند معادن زغال سنگ هم ممکن است در سیلاب رها شده و آب را با اسید سولفوریک ترکیب کنند، مواد شیمیایی آزاد می توانند با مخلوط شدن در آب، باعث ایجاد واکنش های شیمیایی شوند و خطر انفجار و یا آتش سوزی را رقم بزنند.

وی افزود: در مناطق روستایی نیز در اثر افزایش سیلاب، مواد شیمیایی از طریق کود، علف کش و حشره کش ها وارد رواناب شده و یا اینکه رواناب بزرگراه ها و جاده و پل ها نیز می تواند حامل فلزات سنگین ،هیدروکربن های نفتی و هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه ای باشد.

مطلق تصریح کرد: انتشار زباله صنایع شیمیایی در اثر سیلاب ممکن است باعث جدا شدن روغن زباله ها و یا سایر مواد شیمیایی شود و محل دفن زباله و سایت دفن هم می تواند با رواناب شدید، مواد شیمیایی خطرناک را در محیط رها کند.

به گزارش ایرنا ستاد بحران خوزستان از سوم فروردین نسبت به احتمال وقوع سیلاب در همه رودخانه های استان هشدار داده و سازمان آب و برق خوزستان نیز گفته است که تعدادی از روستاهای شهرستان های اهواز، دزفول، شوشتر، شوش، دشت آزادگان و هویزه شرایط حساس تری را تجربه می کنند. 

سامانه بارشی اخیر از روز یکشنبه تا اوایل وقت چهارشنبه بر استان حاکم بود و هفته آینده نیز سامانه بارشی جدید وارد استان می شود، میانگین بارش استان خوزستان از ابتدای سال زراعی جاری (یکم مهر ماه 97) تا پنجم فروردین ماه سال 98، 438.1 میلیمتر اعلام شد.

پایان پیام/

مطالب مشابه