افراد جان‌باخته در سیل شیراز، به فکر مراقبت از اتومبیل خود بودند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعید نمکی، در سفر به استان لرستان و ارزيابي روند ارائه خدمات بهداشتي و درماني به آسيب ديدگان حادثه سيل، با حضور در جلسه ستاد مدیریت بحران استان لرستان، اظهار كرد: بارش هاي اخير، در طي سالهای گذشته بی‌ سابقه بوده است. شبی که نتانیاهو که دشمنی او به مردم ايران، نظام، انقلاب و شهدا واضح و مبرهن است، پارچ آبي را نشان داد و با لحن تحقير خطاب به مردم اين سرزمين گفت، اگر یک روز آب براي آشاميدن هم نياز داشته باشيد، باید سراغ ما بياييد و آن زمان، تردید نداشتم که پدران و مادران شهدا با دلشکستگی دعا کردند و خداوند بیش از حد بضاعت و کفایت ما نزولات فرستاد.

وی افزود: در اين سفر، تا نزدیکی های کبیرکوه رفتیم و از نزديك مشاهده كرديم که حریر سبز و رنگی، از دامن تا سرکویر کشیده شده است، این موضوع هم یکی از نعمات الهی است، چراكه در سال های گذشته، اين جلوه سبزرنگ، در کویر ديده نشده بود.

نمکی ادامه داد: بیشترين تعداد جانباختگان سیل در شهر شیراز، از بین مسافرين نوروزي بوده اند، از دو سه روز قبل از عید تا امروز، در چندين استان حضور داشته و برای دلجویی و کمک و آنچه در بضاعت است در کنار مردم بودیم تا در این حادثه تلخ، كمك حال عزیزان هموطن و آسيب ديدگان حادثه باشيم، همچنين، از نزدیک با خانواده هاي برخي جان باختگان حادثه ديدار كرده و خود را در غم اين مصیبت شريك دانستيم.

وزیر بهداشت گفت: بسیار غم انگیز بود كه زمانی در اوج خشکسالی، در دل زردکوه، با تانکر به احشام آبرسانی می شد، درحاليكه زرد کوه بختیاری پایه هیدرولوژی مملکت است. این بارش ها، دگرگونی اقلیم ایجاد کرد و برای رهایی از این خشکسالی ها، بسيار موثر واقع شد، گرچه مصیبتی هم وارد شد، اما اگر اندكي به گذشته بازگرديم و علت رخداد این اتفاقات را بازنگري كنيم، درخواهيم يافت كه خود و پدران و پدربزرگانمان، در این اتفاقات مقصر بوده اند.

وی یادآور شد: در تمام این سالها، در بستر رودخانه ها ساخت و سازهاي غيرمتعارف انجام داده اند. امروز نيز حدود ۱۵۰ کیلومتر در کنار رودخانه ها تا دورترین نقطه را بازدید کردیم و شاهد بوديم که با اين ساخت و سازها، چه بر سر این معبر و رودخانه ای که می تواند آب منطقه را تخلیه کند، آورده اند.

نمکی تصریح کرد: به خاطر برداشت غلط، بریدن و سوزاندن درختان و بی مهری که ما با طبیعت کردیم، ذخایر اکولوژیک زاگرس در حال نابودی است. وی ادامه داد: ضرب‌المثلي می گویند، طبیعت را از پدرانمان به ارث نبرده ايم، بلكه از فرزندانمان به امانت گرفته‌ ایم. ما نسبت به نگهداری این طبیعت به شدت بی دقتی کردیم و تاوان این بی دقتی در طول دوران گذشته را فرزندان و نوادگان ما خواهند پرداخت.

وزیر بهداشت اضافه کرد: دلیل قسمتی از وقوع سیل نیز به این برمی‌گردد که نزولات جوی در این دوره با توجه به آثاری از تغییر اقلیم به شدت متفاوت از قبل بود، میانگین باران این مدت در یک بازه زمانی کوتاه از تمام دوران های کوتاه مدت و دراز مدت بیشتر بود، این در هر جای دنیا شاید به سیلاب‌ های غیر قابل مهار تبدیل شود.

وی خاطرنشان کرد: باید بپذیریم که اگر همه در کنار هم بودیم، برخي اتفاقات باز هم رخ مي داد و بايد قبول كنيم که در طول زمان، خطاهای جبران ناپذیري کرده ايم. چراكه اين اتفاق در طول ۲۴ ساعت، برای طبیعت رخ نداده است، به همین دلیل راهکارها را نیز باید تقسیم کنیم.

نمکی تاکید کرد: در اينگونه موارد بايد راهکارهاي سریع، میان مدت و دراز مدتی انديشيده شود، اظهار کرد: همدلی، وفاق، آگاه سازي مردم و اطلاع رسانی درمورد اینکه چگونه از خطر دور باشند، بسیار مهم است، متاسفانه در شیراز، افراد به دلیل اینکه از اتومبيل خود مراقبت کنند، جانشان را از دست داده بودند.

وزير بهداشت با اشاره به اینکه اولین نشست هيات دولت در سال ۹۸ به موضوع سیل اختصاص یافت، گفت: در این جلسه یک مصوبه داشتیم و آن هم رسیدگی به مناطق سیل زده بود. مقرر شد در بخش فنی، دستگاه ‌ها بسیج شوند. تمام وزارتخانه ‌ها مکلف شدند، اقدامات مقتضی را انجام دهند، از ۲۵ اسفند در وزارت بهداشت ستادی ایجاد شد و به ۶ استان نيز سفر کردیم.

وی ادامه داد: به محض اطلاع از وقوع سیل نيز راهي استان هاي آسيب ديده شديم. در کل کشور حتي یک مورد بیماری حاد عفوني نداریم. وزیر بهداشت ادامه داد: به تمامي همکاران ابلاغ کردیم که به طور ویژه، به استان‌ های سیل‌ زده توجه داشته باشند و براي اين منظور، استان‌ های مجاور را به عنوان استان معین انتخاب کردیم. خوشبختانه تاكنون با توجه به گستردگی سیل در کل کشور، یک مورد بیماری حاد عفوني نداشته ايم.

نمکی تصریح کرد: سلامت و امنیت دو مقوله ای است که زمانی که نباشد، مورد توجه قرار می‌ گیرد، در آق قلا، گمیشان، گنبد و گلستان که سیلاب تقریباً تمام شهر و خانه‌ های مردم را گرفته بود،یک مورد بیماری روده ای حاد نداشتیم، این مهم از افتخارات جمهوری اسلامی است. در مواقع وقوع سيل با چنین وسعتي، بيماري هاي عفوني شايع است، اما در كشور ما حتي یک مورد بیماری عفونی خطرناک هم گزارش نشده است؛ این موضوع به همت و دقت همکاران ما در عرصه سلامت و بهداشت برمی‌ گردد.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: براساس مصوبه هیات دولت کمک بلاعوض ۱۵ میلیون توماني و وام ارزان قیمت ۳۵ میلیون تومانی که ما به التفاوت آن را دولت می‌پردازد، به سیل زدگان اعطا می‌ شود، اين وام به افرادی که زمین های کشاورزی آنها آسیب دیده، به ازای هر هکتار ۲ میلیون تومان و باغات به ازاي هر هکتار، ۵ میلیون تومان پرداخت می‌ شود.

وی تاکید کرد: دولت در یکی از سخت ترین سال های اجرایی قرار دارد، در سازمان برنامه و بودجه، به مدت ۵ سال، ۹۵ درصد بودجه كشور را اداره کردم، زمانی که لایحه بودجه ۹۸ را می‌ نوشتیم، گفتم سال ۹۸ سال مصارف معلوم و منابع نامعلوم و سال نگرانی های اقتصادی معلوم و امیدهای اقتصادی نامعلوم است، البته خداوندی که در تمام عرصه‌ ها این ملت را کمک کرده، در عرصه تحریم‌ های ظالمانه نیز دستگیری می‌ کند و در اين مورد تردیدي نیست.

نمکی گفت: دولت علی رغم تمام فشارها سعی بر این دارد که مسائل ناشي از سیل را با سرعت قابل قبولي رفع کند، می‌خواهیم تا پایان همین ماه آنچه که جمع بندی شده و به عنوان آمار و رقم ارائه می شود را در اسرع رسيدگي كرده و در جهت كمك به سيل زدگان به كار گيريم.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: بيشترين دغدغه ريیس جمهور نقاط کمتر برخوردار كشور است. ايشان مي گويند، درست است که ما دولت و ريیس‌ جمهور همه مردم هستیم، اما اگر قرار است وقت بگذاریم و تلاش كنيم، باید بیشتر برای فرودستان و مردم كمتر برخوردار باشد.

به گزارش وب‌دا وی در پایان با بیان اینکه ۸۰ درصد خانه های بهداشتی استان لرستان زمانی ساخته شد که در وزارتخانه، معاون بهداشت وزیر بهداشت بودم، ادامه داد: در آن زمان، یکی از نقاطي که بیشترین وقت و انرژي را براي آن اختصاص مي دادم، ‌استان لرستان بود و اكنون که به اين استان آمده ام برای اين است که بتوانیم برای مردم کمتر برخوردار وقت بگذاريم.

پایان پیام/

مطالب مشابه