بهورزان، کارشناسان بهداشت، تغذیه و  ماما شاخص‌های بهداشت کشور هستند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، احمد مهری گفت: تشکیل شبکه‌های بهداشت پس از پیروزی انقلاب اسلامی در راستای حفظ و ارتقای سلامت مردم گامی مهم در زمینه ارائه خدمات بهداشتی و درمانی مناسب مردم محسوب می‌شود و  امروزه بسیاری از کشور‌ها در زمینه بهداشت و درمان از ایران الگو برداری می‌کنند.

مهری اضافه کرد: امروزه در کنار بهورزان، کارشناسان بهداشت، تغذیه و  ماما بهترین شاخص‌های بهداشت کشور را رقم می‌زنند و در این زمینه اقدامات موثری در جهت ارتقای سلامت جامعه انجام داده اند.

عضو هیئت مدیره انجمن کارشناسان بهداشت گفت: اکنون ۳۵ هزار بهورز در بیش از ۱۹ هزار روستای کشور فعالیت‌های خوبی در حوزه سلامت انجام می‌دهند و این موضوع نشان دهنده سطح بالای ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به مردم در سراسر کشور است.

وی افزود: امروزه شبکه‌ها و پایگاه‌های بهداشت در تمام شهر‌ها گسترش و توسعه پیدا کرده است و کارشناسان بهداشت عمومی، بهداشت محیط، بهداشت حرفه‌ای، کارشناس تغذیه، ماما و روانشناس همراه با پزشکان عمومی در خانه‌های سلامت و پایگاه‌های بهداشت مشغول به ارائه خدمات بهداشت و درمانی خوبی به مردم هستند.

مهری خاطرنشان کرد: بهورزان و کارشناسان بهداشت به همراه تیم پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های واگیر طرح‌های مختلف واکسیناسیون ملی را به نحو احسن انجام داده‌اند و امروزه کشور ما در حوزه واکسیناسیون حرف اول را در دنیا می‌زند.

عضو هیئت مدیره انجمن کارشناسان بهداشت ادامه داد: ایران در زمینه ریشه کنی و کنترل بیماری‌های مانند فلج اطفال و سرخک حرف اول را در دنیا می‌زند و خوشبختانه بیماری فلج اطفال با پوشش مناسب ریشه کن شده است.

وی با اشاره به اینکه بیماری فلج اطفال در کشور‌های همسایه ریشه کن نشده است، اظهار کرد: ایران بیماری‌های عفونی مانند مالاریا، وبا و سل را کنترل کرده است و کشور ما در زمینه مبارزه با بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان مانند تب مالت، لپتوسپیروز بسیار موفق عمل کرده است.

مهری اظهار کرد: با تلاش گسترده بازرسان بهداشت محیط و تحت پوشش قرار دادن تمام اماکن تهیه و توزیع مواد غذایی شرایط کشور نسبت به گذشته بسیار بهتر شده است. در کنار این موضوع بازرسان بهداشت حرفه‌ای هم توانسته‌اند خطرات شغلی را مدیریت کنند.

عضو هیئت مدیره انجمن کارشناسان بهداشت تصریح کرد: با تلاش مراقبان سلامت، کارشناسان بهداشت خانواده و ماما‌ مراقبت از بارداری، حین بارداری و پس از بارداری به صورت رایگان انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه آمار مرگ و میر نوزادان زیر یک ماه قبل از پیروزی انقلاب ۸۰ در ۱۰۰ هزار بوده است، گفت: امروزه این رقم به ۵/۹ کاهش پیدا کرده است همچنین آمار مرگ و میر‌های کودکان زیر یکسال ۱۲۰ در ۱۰۰ هزار بوده که امروزه این رقم به ۴/۱۳ به ازای هر هزار نفر جمعیت رسیده است علاوه بر آن  آمار فوت کودکان زیر ۵ سال هم امروزه با تلاش مراقبان سلامت و کارشناسان بهداشت به ۵/۱۹  رسیده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان مهری در پایان اضافه کرد: با کنترل و آموزش کارشناسان بهداشت کار پیشگیری از بیماری‌های ارثی هم به خوبی انجام شده است و  امروزه از تولد هزار نوزاد مبتلا به اختلالات گوناگون پیشگیری می‌شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه