عوامل تاثیرگذار در ابتلاء نوزادان به دیابت
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، فهیمه سهیلی پور درباره تأثیر چاقی بر ابتلا به دیابت، اظهار کرد: افزایش شیوع چاقی و تغییر شیوه زندگی که تم تحرکی و غذاهای ناسالم را به همراه داشته است، می‌تواند تأثیری بالا در ابتلا به دیابت داشته باشد.

وی با اشاره به در نظر گرفتن چاقی و شیوه زندگی به عنوان یک عامل محیطی، گفت: افزایش وزن و زندگی کم تحرک ۲ عامل محیطی هستند که می‌توانند در ابتلا به دیابت نقش داشته باشند و نکته جالب آنجاست که هنوز هم بعد از سالها مطالعه مشخص نشده است که چاقی به چه علت منجر به ایجاد مقاومت به انسولین و در نتیجه آن ابتلا به دیابت می‌شوند.

این فوق تخصص غدد و متابولیسم کودکان گفت: بنا بر مطالعات انجام شده چاقی باعث ایجاد نوعی التهاب در بدن می‌شود که این التهاب در نهایت مقاومت بدن نسبت به انسولین را به همراه دارد؛ وجود سلول‌های چربی در بدن فقط باعث افزایش وزن و سایز نمی‌شود بلکه سلول‌های چربی در بدن به عنوان یک غده متشرحه داخلی عمل می‌کند.

سهیلی پور افزود: این سلول‌ها مانند یک غده داخلی ترکبیات بی‌شماری را تولید و وارد سلول‌های خونی می‌کند که در نهایت می‌تواند باعث ایجاد التهاب و مقاومت بدن نسبت به انسولین شود.

وی ادامه داد: نقش‌ها و تعریف‌های متفاوتی را برای سلول‌های چربی در بدن در نظر گرفتند اما بررسی‌ها نشان می‌دهند که بافت‌های چربی ترکیباتی مثل آدیپونکتین، لپتین، اینترلوکین‌ها و غیره را در بدن آزاد می‌کند که این ترکیبات باعث ایجاد مقاومت نسبت به انسولین می‌شود؛ در واقع چاقی از این طریق باعث ایجاد التهاب و در نهایت مقاومت نسبت به انسولین می‌شود.

این فوق تخصص غدد و متابولیسم کودکان تصریح کرد: عواملی دیگر هم مانند رشد داخل رحمی بر بروز دیابت تأثیر گذار است. مطالعات انجام شده نشان می‌دهد ریسک ابتلا به دیابت در نوازدان نارس، کم وزن و یا نوزادانی که بالای ۴ کیلو وزن دارند، بالاتر است.

سهیلی پور خاطرنشان کرد: چاقی عاملی تعیین کننده‌ در ابتلا به دیابت نیست و نمی‌توانیم بگوییم که هر کسی به چاقی مبتلا باید، به دیابت مبتلا می‌شود، افراد زیادی را شاهد هستیم که علاوه بر داشتن اضافه وزن، در سلامت کامل به سر می‌برند و افرادی هم وجود دارند که با بیماری دیابت درگیر هستند اثری از چاقی در آنها نیست به عبارتی چاقی از عوامل ابتلا به دیابت محسوب می‌شود اما تنها علت آن نیست.

وی تشریح کرد: وقتی راجع به دیابت صحبت می‌کنیم، مجموعه‌ای از عوامل تیزیوپاتولوژی را در نظر بگیریم، تمامی عوامل مقل ژنتیک، سبک زندگی، انجام فعالیت‌های بدنی، تغذیه و اضافه وزن بر ابتلا به دیابت تأثیر گذار هستند و باید این عوامل را کنار هم ببینیم نه جدای از هم.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان این فوق تخصص غدد و متابولیسم کودکان در پایان گفت: بسیاری از عوامل مثل وابستگی‌های نژادی، سابقه فامیلی و درکل عوامل ژنتیکی را نمی‌توانیم کنترل کنیم اما عواملی مثل سبک زندگی کم تحرک و تغذیه ناسالم قابل اصلاح هستند.

پایان پیام/

مطالب مشابه