تشدید نظارت‌های بهداشتی در مناطق درگیر سیل در کشور
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعید نمکی در جلسه هماهنگی اقدامات حوزه بهداشت و بررسی چالش های موجود در مناطق سیل زده، با بیان اینکه در روزهای اخیر، اقدامات حوزه بهداشت و درمان در مناطق سیل زده نشان افتخاری برای این حوزه محسوب می شود، اظهار کرد: تمامی مسئولان نظام بر این نکته که تلاشگران عرصه سلامت، در مواجهه با بحران سیل اخیر، بسیار خوب و ایثارگرانه خدمت کردند، اذعان دارند. 
 
وی افزود: از این پس، وارد مرحله جدیدی از اقدامات، در حوزه بهداشت در مناطق سیل زده کشور خواهیم شد، مرحله اول، مرحله پرآشوب مهار بحران بود که رویکردهای خاص خود را می طلبید و اقدامات مقتضی نیز انجام شد، اما هرچه سیلاب ها بیشتر فروکش می کند، مشکلات جدیدتری نیز پیش روی ما خودنمایی می کند. بنابراین نیاز است که قبل از وقوع معضل، راهکارهای احتمالی را برنامه ریزی کنیم تا در مواقع لزوم آمادگی داشته باشیم. 
 
وزیر بهداشت با تاکید بر تشدید اقدامات وزارت بهداشت در حوزه بهداشت محیط و کنترل بیماری های واگیر در مناطق سیل زده، بیان کرد: کمبودهای موجود در مناطق سیل زده کشور از قبیل، کمبود وسایل بهداشتی و حمام و سرویس های بهداشتی، عدم دفع پسماند و لاشه حیوانات در این مناطق و آلودگی آب آشامیدنی از جمله مواردی هستند که ممکن است به سلامت مردم آسیب رسانند، بنابراین، جلب همکاری های بین بخشی، در این حوزه ها ضرورت زیادی دارد؛ چراکه بسیاری از این اقدامات در حیطه وظیفه وزارت بهداشت نیست، اما بر سلامت مردم تاثیر مستقیم دارد. 
 
نمکی گفت: سایر دانشگاه های علوم پزشکی کشور نیز می توانند با انتقال تجارب خود به دانشگاه های استان های درگیر سیل کمک کنند، باید برای ادامه این مسیر برنامه ریزی کنیم تا مرحله جدید را نیز موفقیت آمیز سپری کنیم. اگر این دوره به خوبی سپری شود، تجربه بسیار گرانبهایی در حوزه کنترل بیماری های واگیر در بحران سیل، در اختیار خواهیم داشت. 
 
وی اظهار کرد: وقوع سیلاب، گرفتاری های بسیاری را برای کشور ایجاد کرد، اما در عین حال موجب پرآبی تالاب ها و چشمه های آب زیرزمینی شد که می تواند مشکل کمبود آب و خشکسالی را در بسیاری از نواحی کشور رفع کند.
 
وزیر بهداشت با تاکید بر تشدید نظارت های بهداشتی در مناطق درگیر سیل کشور، عنوان کرد: در فاز جدید اقدامات بهداشتی در مناطق آسیب دیده از سیل، ضرورت دارد که تیم های نظارتی، مبتنی بر برنامه های از پیش تعیین شده تقویت شده و افزایش پیدا کنند و موضوع بهداشت در این مناطق به صورت علمی و سازمان یافته شده، دنبال شده و کنترل شود. به معنای دیگر باید فراتر از اتفاقات حرکت کنیم. مانند شکارچی ها که در مواقع شکار، محدوده ای جلوتر از هدف را نشانه گیری می کنند تا وقتی شکار با سرعت به آن محدوده رسید، با تیر شلیک شده از سوی شکارچی، مورد اصابت قرار گیرد. 
 
نمکی تاکید کرد: مراقبت از ابتلا به بیماری های واگیر در این مناطق باید همچنان ادامه پیدا کند؛ چراکه ممکن است، ارگان یا نهاد دیگری به وظایف خود به خوبی عمل نکند و ماحصل آن آسیب رسیدن به سلامتی مردم باشد. در این زمینه باید برنامه ای منسجم تهیه و عملیاتی شود. 
 
وی خطاب به معاونین بهداشت دانشگاه ها و معاونین وزارتخانه، گفت: در مورد مراقبت از سلامتی مردم در مناطق سیل زده، باید از تمام ظرفیت های ملی بهره بگیریم. در این زمینه مشارکت سازمان های مردم نهاد، انجمن های علمی و حضور خیّرین می تواند راهگشا باشد.
 
وزیر بهداشت از تامین برخی تجهیزات مورد نیاز در حوزه اورژانس و تامین بخشی از منابع مالی جهت جبران زیرساخت های آسیب دیده خبر داد و گفت: داروهای مورد نیاز در این مناطق نیز در اسرع وقت تامین شد و در این زمنیه هیچ کمبودی وجود نداشت. 
 
نمکی ادامه داد: ضرورت دارد تا استان هایی که درگیر سیل نبوده اما متاثر از خطرات وقوع سیل هستند نیز، مورد بررسی قرار گیرند، افزود: مساله مراقبت از بهداشت روان مردم در مناطق سیل زده نباید فراموش شود و اقدامات در این زمینه باید تداوم داشته باشد. 
 
وی اضافه کرد: در مناطق سیل همچنان باید گوش به زنگ بوده و با هوشیاری عمل کنیم، گرمی هوا و نابسامانی بین بخشی، دو خطر عمده ای است که باید مراقب آن باشیم. اگر با افزایش دمای هوا، هوشمندی ما در اتخاذ تصمیمات صحیح و انجام اقدامات متقضی نیز افزایش پیدا کند، خطری پیش روی ما قرار نخواهد گرفت.
 
به گزارش وب‌دا وزیر بهداشت در پایان گفت: در کشور ما هر استان، الگوی خاص خود را دارد، بنابراین نمی توان برای تمام استان ها یک الگو را در نظر گرفت. در مناطق سیل زده هم مسائل و مشکلات متفاوت است. با در نظر گرفتن این تفاوت ها باید برنامه های مورد نیاز را تهیه کرده و با فرمانداران و استانداران هماهنگی های لازم را انجام داده و وارد عمل شد.

پایان پیام/

مطالب مشابه