داروسازان پشت کانتر داروخانه، صنعت دارو را تحقیر نکنند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعید نمکی در مراسم افتتاح کارخانه جدید تولید داروهای جامد اکتوور گفت: متاسفانه داروخانه‌ها در عرضه داروهای ساخت داخل کم‌لطفی می‌کنند.

وزیر بهداشت با اشاره به گلایه مردم از نحوه معرفی داروهای داخلی توسط داروخانه‌ها گفت: فردی به من گفت برای خرید یک دارو به داروخانه‌ای رفتم. فرد پشت کانتر هم ایرانی و هم خارجی آن را به من پیشنهاد داد و زمانی که تفاوتش را پرسیدم؟ در پاسخ گفت: عین ماشین پراید و بنز است!

وی افزود: وقتی داروساز که در قامت یک دکتر در داروخانه حضور پیدا کرده است چنین تفاوتی را بین داروی خارجی و داخلی قائل می‌شود،‌ جفای بزرگی را به صنعت داروسازی کرده است.

نمکی گفت: برای تولید 97 درصد داروی تولید داخل 550 میلیون دلار ارز هزینه شده است در حالی که برای واردات 3 درصد داروی خارجی 1.3 میلیارد دلار ارز هزینه شده است. در نظر بگیرید که اگر این شرایط وارونه شود و صنعت داخلی فرو بریزد حتی اگر تمام منابع کشور را هم برای واردات دارو هزینه کنیم باز هم کم می‌آوریم. با این شرایط باید فاتحه نظام سلامت را خواند و مطمئنا نان داروخانه‌ها آجر خواهد شد.

وزیر بهداشت ادامه داد: اگر قرار باشد روال کار داروخانه‌ها استمرار داشته باشد مطمئنا با استفاده از تولیدات داخلی است نه با واردات داروی خارجی!؛ برخی فکر می‌کنند من تازه وارد حوزه دارو شده‌ام، این در حالی است که شناختی کافی از این حوزه دارم.

وی تاکید کرد: اگر صنعت تولید دارو تقویت شود داروخانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها می توانند خدمات ارائه دهند و فعالیت کنند در غیر این صورت با واردات دارو نمی‌توان نیاز داروخانه‌ها را تامین کرد چرا که منابع دولتی پاسخگوی واردات داروی مورد نیاز کشور نیست.

به گزارش تسنیم نمکی در پایان اضافه کرد: داروسازان پشت کانتر داروخانه صنعت دارو را تحقیر نکنند. این خیلی کار زشتی است که داروساز چاقو دست بگیرد و بندهای صنعت دارو را پاره کند، چنین رفتاری در هیچ کجای دنیا انجام نمی‌شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه