آغاز تست گسترده اولین واکسن مالاریا در مالاوی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، آزمایش گسترده اولین واکسن مالاریا در جهان که کودکان را تا حدودی در برابر بیماری مالاریا مصون می‌سازد در مالاوی آغاز خواهد شد.

این واکسن سیستم ایمنی را به گونه‌ای آماده می‌سازد تا با انگل مالاریا که از طریق نیش پشه‌ها منتشر می‌شود، مقابله کند. پیش از این آزمایشی در مقیاسی محدود انجام گرفت که نشان داد نزدیک به ۴۰ درصد از نوزادان پنج تا ۱۷ ماهه که این واکسن را دریافت کرده بودند در برابر بیماری مالاریا مصون شدند.

موارد ابتلا به بیماری مالاریا پس از یک دهه موفقیت در راستای مقابله با آن مجدد افزایش یافته‌ است. بیش از ۹۰ درصد از افراد آلوده به این بیماری و ۴۳۵ هزار نفر از بیمارانی که جان خود را بر اثر آن از دست می‌دهند از کشورهای آفریقایی هستند. کودکان به طور خاص در برابر بیماری مالاریا آسیب‌پذیرند.

در سال ۲۰۱۷ نزدیک به پنج میلیون مورد ابتلا به بیماری مالاریا در مالاوی گزارش شد که اکنون این کشور و دو کشور غنا و کنیا انتخاب شده‌اند تا واکسن جدید مالاریا به صورت پایلوت گسترده در آن‌ها تست شود.  

به گزارش ایسنا محققان در مدت زمان بیش از سه دهه برای ساخت این واکسن وقت صرف کرده‌اند که حدود یک میلیارد دلار هزینه داشته‌ است.

پایان پیام/

مطالب مشابه