پزشکان با مباحث بیمه‌ای آشنایی ندارند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مهدی درخشان در خصوص اینکه شنیده می شود در برخی از مراکز ملکی این سازمان کمبود دارو وجود دارد، افزود: هیچ دارویی نیست که در داروخانه های این مراکز وجود نداشته باشد، اما ممکن است برای یک بیماری، اقلام دارویی متفاوتی وجود داشته باشد، اما این موضوع به معنای کمبود دارو نیست. یکی از مشکلات مهم در این زمینه، اشکال اساسی در فرهنگ سازی در عرصه خدمات درمانی و دارویی در کشور است.

معاون درمان سازمان تامین اجتماعی ادامه داد: یک نقص بزرگی گه در این زمینه وجود دارد این است که در مراکز آموزشی و در دانشکده های پزشکی مسائل بیمه ای مطرح نمی شود و پزشکان با این مباحث هیچ آشنایی ندارد، اینگونه نیست که دارو کمبود داشته باشیم اما نمی دانند چه دارویی داریم یا چه داروهایی وجود ندارد که آن را در نسخه تجویز کنند.

درخشان گفت: با توجه به اینکه برخی از داروها، مشابه دارند، باید پزشکان در صورتی که دارویی در مراکز درمانی تامین اجتماعی وجود ندارد، مشابه آن را برای بیماران تجویز کنند تا بیمار دچار مشکل نشود.

وی درباره اضافه یا کم کردن داروهای خاص یا غیرخاص، افزود: اضافه یا کم کردن داروهای خاص یا غیرخاص در حیطه اختیارات بیمه ها نیست و به عهده شورای عالی بیمه و براساس مصوبه هیات دولت است. به عنوان سازمان تامین اجتماعی حق کم یا زیاد کردن آن را نداریم اما ممکن است یک پزشک خاص، حتما فلان برند دارو را تجویز کند.

معاون درمان سازمان تامین اجتماعی در خصوص اینکه آیا در مناطق سیل زده با ارائه کد ملی داروهای موردنیاز بیماران در اختیارشان قرار می گیرد، گفت: در مراکز ملکی تامین اجتماعی هیچ مشکلی برای ارائه خدمات درمانی و دارویی وجود ندارد و می توانند داروهای موردنیاز خودشان را به راحتی تامین کنند.

به گزارش ایرنا درخشان در پایان افزود: البته به تمام مراکزی که دچار هر نوع حادثه غیرمترقبه ای می شوند، این اختیار را داده ایم که قبل از اینکه مجوزی از سوی سازمان تامین اجتماعی به آن ها داده شود، همه نوع خدمات را به بیمه شدگان و مستمری بگیران آن سازمان در هنگام وقوع حادثه انجام دهند.

پایان پیام/

مطالب مشابه