آموزش همگانی مدیریت بحران باید در رسانه ها مورد توجه قرار گیرد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علی لاریجانی با مسئولان جمعیت هلال احمر دیدار و گفت و گو کرد.

وی خطاب به مسئولان حاضر در نشست با بیان اینکه حجم کارهای شما زیاد است، گفت: در حادثه سیل اخیر با تدبیر عمل کردید و فعال بودید و این نشان می‌دهد جمعیت هلال احمر حرفه‌ای، مقید به آداب و همچنین مورد احترام مردم است.

لاریجانی گفت: اینکه شما گفتید مردم 130 میلیارد کمک نقدی و 50 میلیارد تومان غیرنقدی کمک کردند، نشانه اعتماد مردم به شما است؛ شما در زلزله کرمانشاه و سیل اخیر به درستی عمل کردید و مورد اعتماد مردم واقع شدید.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این اعتماد سرمایه مهمی برای شما محسوب می‌شود، محور و خدمات اولیه شما هستید و فرماندهی واحد باید ایجاد شود اما متأسفانه در حوادث موازی کاری وجود دارد و اگر نظامی ایجاد شود که در حوادث فرماندهی واحد به وجود آید و هلال احمر مسئول کارها باشد، مطلوب است البته این موضوع در قانون ستاد بحران دیده شده و اگر اجرا شود مشکلات حل خواهد شد و با این اقدام کار شما مثمرثمرتر می‌شود.

وی افزود: با توجه به حجم بالای سیل زدگان نیاز است به جمعیت هلال احمر کمک‌های بیشتری شود البته طرحی در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس برای کمک به هلال احمر و سایر بخش‌ها در حال بررسی بوده و شما می توانید این موضوع را از طریق  غلامرضا تاجگردون رئیس کمیسیون پیگیری کنید.

لاریجانی اضافه کرد: این برای شما پشتوانه محسوب می‌شود؛ در مورد بحث ارزش افزوده تلاش خواهیم کرد تا سریع تر تعیین تکلیف و هلال احمر از بودجه پایدار برخوردار شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: آموزش همگانی مدیریت بحران باید در رادیو، تلویزیون و کانال‌های مختلف و سریال‌ها مورد توجه قرار گیرد.

وی در مورد استخدام نیروهای هلال احمر گفت: باید برای استخدام نیروها چاره‌اندیشی کرد البته دولت برای استخدام مشکل دارد در این رابطه می توان برای تحت پوشش قرار دادن آنها زیر نظر تأمین اجتماعی اقدام کرد البته تأمین بار مالی آن باید مورد توجه قرار گیرد؛ ما تلاش خواهیم کرد از شما حمایت لازم را داشته باشیم

در ادامه علی اصغر پیوندی رئیس جمعیت هلال احمر از حمایت های رئیس مجلس از جمعیت هلال احمر قدردانی کرد و گفت: از رهنمودهای شما در سال جدید برای پیشبرد اهداف استفاده می کنیم.

پیوندی گفت: در حوادث ما 5 محور مانند امداد و نجات، درمان، تغذیه و اسکان اضطراری و همچنین دخالت روحی و روانی را مورد توجه قرار می دهیم، در این فضاها تلاش می کنیم مردم را به همدردی و کمک به دیگران تشویق کنیم؛ درست است که سیل اخیر خسارات زیادی در بر داشت و حدود 78 نفر جان خود را از دست دادند، اما تبدیل به سیل همدلی و مهربانی شد.

وی افزود: همدلی و رفاقت نه تنها در داخل کشور بلکه در خارج و سایر کشورها نیز جلب شد و خوشبختانه رکورد کمک های مردمی در سیل شکسته شد به گونه ای که در زلزله کرمانشاه 63 میلیارد تومان به هلال احمر کمک شد ولی در سیل اخیر 130 میلیارد تومان کمک نقدی و 50 میلیارد تومان اجناس و لوازم ضروری جهت کمک به سیل زدگان تحویل هلال احمر شد.

رئیس جمعیت هلال احمر ادامه داد: وضعیت استان های سیل زده قابل قبول است، مشکلات حاد استان گلستان حل شده، لرستان در مرحله انتهایی ریکاوری و بازسازی است و در خوزستان مشکلاتی وجود دارد که نیروها در حال تلاش برای رفع آنها هستند.

پیوندی با اشاره به مشکلات پساسیل خطاب به دکتر لاریجانی ادامه داد: در این رابطه با مشکلات روحی و روانی، بیکاری و تبعات خاصی برخورد خواهیم کرد که امیدواریم با دستورات و تاکیدات شما از آنها پیشگیری شود.

وی تصریح کرد: در سیل بالغ بر 130 میلیارد تومان از منابع داخلی هلال احمر را هزینه کردیم، ذخایر انبارهای ما رو به اتمام است و در صورت وقوع حادثه ای دچار مشکل می شویم. همکاران در رابطه با امداد هوایی و با وجود تمامی مشکلات و قطعاتی که به صورت دسته دوم و سوم از دلالان می گیریم رکورد خوبی زدند در این رابطه تاکنون به دلایل واهی موفق نشدیم هلی کوپتر در بحث امداد هوایی داشته باشیم که انتظار می رود با کمک مجلس این مشکلات رفع شود.

رئیس جمعیت هلال احمر یادآور شد: متاسفانه به دلیل تحریم ها نتوانستیم کمک های نقدی خارجی را به دلیل مسدود شدن حساب ها داشته باشیم و باید مسیر مشخص قانونی برای جذب این کمک ها تعریف شود؛ 15 کشور مانند ترکیه، ارمنستان، عراق، آذربایجان، آلمان، سوئیس، امارات، عربستان، پاکستان و هند بخشی از کمک های غیرنقدی خود را ارسال کرده و مجدد در حال کمک رسانی هستند.

پیوندی گفت: در سال 98 با توجه به اقبال عمومی به دنبال افزایش اعتماد عمومی هستیم، شما می توانید در نزدیک کردن مردم به جمعیت هلال احمر کمک کنید، زیرا کار جمعیت داوطلبانه است و دولت ها وظایف خاص خود را دارند و ما هم باید برای کاهش بار دولت کمک کنیم و این واقعیتی است که دولت به تنهایی نمی تواند تمامی مشکلات را حل کند، بنابراین باید اعتماد عمومی را افزایش داد و مجلس می تواند در این باره به ما کمک کند.

وی با تاکید بر ضرورت توجه به آموزش های همگانی مدیریت بحران یادآور شد: باید حرکت جهادی ملی همسو داشته باشیم، ما به دنبال نهادینه کردن آموزش همگانی هستیم، زیرا اگر مردم آموزش ببینند می توانند به ما کمک کنند؛ آموزش همگانی سرلوحه کار ماست و اعتبارات خوبی برای آن اختصاص دادیم، البته لازم است تاکید بیشتری روی این مهم شود.

رئیس جمعیت هلال احمر با یادآوری وجود 2 میلیون داوطلب در جمعیت هلال احمر بر لزوم ساماندهی آنها تاکید کرد و گفت: با جمعیت 81 میلیونی انتظار داوطلب بیشتری داریم. از کمک  مجلس برای تجهیز ناوگان امداد هوایی و تخصیص اعتبارات قدردانی می کنیم، انتظار می رود با کمک مجلس راه های نرفته را طی کنیم.

پیوندی اضافه کرد: از موضوع گسترش برنامه جذب جوانان غفلت کرده ایم، با هزینه اندک می توان آنها را جذب کرد و این در برنامه های ما قرار دارد.

وی افزود: انتظار می رود با توجه به هزینه های جمعیت و وظیفه ذاتی ما که تجهیز و بروزرسانی امکانات است، بتوان از منابع صندوق ذخیره ارزی بهره مند شویم.

رئیس جمعیت هلال احمر ادامه داد: حدود 50 هزار امدادگر در جمعیت هلال احمر فعالیت می کنند، این تعداد در 589 پایگاه امداد و نجات به شکل داوطلبی مشغول هستند، البته مبلغ ناچیزی حدود 500 یا 600 هزار تومان به آنها پرداخت می شود. این نیروها بیمه ندارند و استخدام هم نیستند، انتظار داریم مجلس به ساماندهی و تعیین تکلیف آنها توجه کند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت وی در پایان از تلاش های لاریجانی و مجلس برای بهره مندی جمعیت هلال احمر از ارزش افزوده قدردانی کرد.

پایان پیام/

مطالب مشابه