بیماران تالاسمی در معرض خطر ابتلا به هپاتیت B هستند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، موید علویان افزود: تالاسمی یک نوع کم‌خونی ارثی و نسبتاً شایع است که با تزریق منظم خون و مصرف داروی دفع کننده آهن تحت کنترل در می آید.

این فوق تخصص گوارش و کبد گفت: اساس درمان این بیماری حفظ هموگلوبین در سطح ۱۰ گرم در دسی لیتر است، اختلال در آنزیم‌های کبدی در بیماران تالاسمی شایع است. یکی از عوارض قابل توجه تزریق خون در این بیماران به‌ویژه در گذشته انتقال عفونت‌های ویروسی مانند هپاتیت B و C بود. بر همین اساس طبق آمارهای موجود در کشور ما ۲۰ تا ۳۰ درصد بیماران تالاسمی مبتلا به هپاتیت C هستند.

وی افزود: با افزایش طول عمر بیماران تالاسمی مشکلات کبدی این بیماران روز به روز بیشتر خود را نشان می‌دهد، علت مهم اختلال در آنزیم‌های کبدی رسوب بیش از حد آهن است. خصوصا پس از طحال‌برداری در بیماران این موضوع شدیدتر می‌شود. باید توجه کرد که مصرف مناسب داروی دیسفرال می‌تواند از میزان رسوب آهن در کبد کم کند. در عین حال زیادی آهن به صورت مضاعف می‌تواند اثرات هپاتیت  C روی کبد را تشدید کند.

به گزارش ایسنا علویان در پایان اضافه کرد: بیماران تالاسمی در معرض خطر ابتلا به هپاتیت B هم هستند و لازم است واکسیناسیون هپاتیت B برای آنان انجام شود، امید است تا با وارد شدن داروهای جدید خوراکی ضد ویروس بتوان نزدیک به ۱۰۰ درصد بیماران تالاسمی را درمان کرد.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.