پولیپ‌ بینی یک توده خوش خیم و قابل درمان است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مهدی خواجوی در رابطه با پولیپ بینی که یک تورم مخاطی است، اظهار کرد: منشا این اختلال در بینی و سینوس‌هاست و مانند یک توده با بستن راه نفس، ورودی‌های سینوس‌های دهانی را مسدود خواهد کرد.

این متخصص گوش حلق و بینی درباره علل ایجاد پولیپ بینی افزود: این اختلال به التهابات و عفونت‌های مزمن داخل بینی و قارچ‌های در هوا مربوط می‌شود که در سینوس‌های حساس جا خوش می‌کند و ممکن است با خونریزی و سردرد همراه باشد.

وی افزود: این توده به طور معمول در آقایون بیشتر از خانم‌ها شیوع دارد، اما در کودکان هم به ندرت یافت می‌شود، پولیپ در تمام سنین "به‌خصوص در دهه سوم و چهارم" زندگی ممکن است، رخ دهد.

خواجوی در رابطه با درمان‌های این توده افزود: پولیپ‌ها بسته به علت توده می‌توانند درمان‌های دارویی داشته باشند؛ پولیپ‌ها را تا جایی که می‌توان باید با دارو کوچک کرد و در صورت نتیجه‌ نگرفتن کار به جراحی کشیده خواهد شد.

این متخصص گوش حلق و بینی ادامه داد: چاره درمان پولیپ ناشی از سینوس‌های حساسیتی قارچی، جراحی است، اما پولیپ‌های حساسیتی و یا تحریکی همراه با خود آسم برونشیال "تنگی نفس" هم دارند که سعی می‌شود با درمان کنترل شود، زیرا با جراحی عود خواهند کرد.

به گزارش سلامت نیوز وی در پایان اضافه کرد: پولیپ‌ها به معنای واقعی توده خوش خیم، قابل درمان و بی‌ضرری هستند و مبتلایان مانند یک فردی که آسم دارد می‌توانند با آن زندگی را ادامه دهند.

پایان پیام/

مطالب مشابه