ابلاغ سنجه‌های جدید اعتباربخشی بیمارستانی تا ۱۰ روز دیگر
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، قاسم جان بابایی درباره ابلاغ سنجه های جدید اعتباربخشی بیمارستانی افزود: سنجه های جدید اعتباربخشی بیشتر متوجه مسائل حیاتی بیماران است. تعداد سنجه های اعتباربخشی بیمارستانی نسبت به قبل حدود 30 تا 40 درصد کاهش یافته است.

وی افزود: اعتباربخشی بیمارستانی به نوعی درجه بندی بیمارستان ها بر اساس کیفیت است. در اعتباربخشی موارد مختلف که به اصطلاح به آن "سنجه" می گویند توسط ارزیابان آموزش دیده مورد بررسی قرار می گیرد و درجه بیمارستان مشخص می شود. این درجه بندی در قرارداد سازمان های بیمه گر با بیمارستان ها موثر است. بر اساس آنچه وزارت بهداشت اعلام کرده، اعتباربخشی بیمارستانی فقط توسط این وزارتخانه انجام و آموزش های لازم نیز ارائه می شود.

جان بابایی گفت: البته برخی موارد مانند بیمارستان الکترونیک نیز به سنجه های جدید اعتباربخشی بیمارستانی اضافه شده تا اگر بیمارستانی می خواهد درجه عالی کسب کند، بخش زیادی از خدمات آن به صورت الکترونیکی ارائه شود. یعنی نمی توان گفت بیمارستانی عالی است، اما خدمات آن الکترونیک نیست.

معاون درمان وزارت بهداشت در نشست خبری 6 شهریور 97 که به مناسبت هفته دولت برگزار شده بود درباره سنجه های اعتباربخشی گفته بود: به دنبال این هستیم سنجه‌های اعتباربخشی که ‏برای بیمارستان ایجاد هزینه می‌کند و درباره بیمار نیست و کیفیت خدمت رسانی به بیمار را مخدوش نمی‌کند، کاهش دهیم.

وی همچنین در آن نشست بیان کرد: در تلاش هستیم ‏سنجه‌ها را کاهش دهیم، زیرا فکر می‌کنیم حتی 900 سنجه نیز زیاد است و سنجه‌ها باید در راستای ارائه خدمت بهتر به بیماران باشد. ‏گاهی در سنجه‌ها مواردی دیده می‌شد که اصل خدمت به بیمار در آن مورد غفلت قرار گرفته بود. بر اساس اعتبارسنجی‌های صورت گرفته، امسال درجه دو بیمارستان خصوصی در ‏تهران کم شد؛ زیرا پولی که برای بخش ‏VIP‏ از بیمار می‌گرفتند، زیاد بوده است.‏

به گزارش ایرنا جان بابایی درباره آموزش‌های اعتباربخشی که توسط برخی مراکز خصوصی به بیمارستان‌ها داده شده و ایجاد هزینه می‌کند ‏نیز گفته بود: برخی بیمارستان‌ها از گذشته به دنبال اعتباربخشی‌های بین المللی بودند و آموزش‌هایی از برخی مراکز دریافت ‏می‌کردند که این کار دیگر منسوخ شده است. قصد نداریم هزینه‌هایی برای بیمارستان‌ها ایجاد شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه