تحریم‌ها و نبود تجهیزات آزمایشگاهی باعث شده در تشخیص نمونه‌ها با مشکل روبرو شویم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سید صادق پوپک اظهار کرد: تجهیزات آزمایشگاهی و ملزومات مصرفی باید به روز باشد تا بتوان انواع نمونه‌های تشخیصی را به راحتی و بدون هیچ مشکلی در کشور انجام داد، زیرا در غیر این صورت تست‌‌های آزمایشگاهی باید به خارج از کشور اعزام شوند.

متخصص هماتولوژی آزمایشگاهی ادامه داد: یکی از دلایلی که باعث شده ما در زمینه تست‌های آزمایشگاهی نسبت به کشورهای پیشرفته  عقب بمانیم این است که به دلیل نبود تجهیزات مناسب آزمایشگاهی تشخیص نمونه‌ها با مشکلاتی روبرو می‌شود که البته اعمال تحریم‌‌های ظالمانه از سوی دشمنان نیز در ایجاد اینگونه مسائل موثر است.

پوپک گفت: تعداد محدودی از آزمایشگاه‌ها به دلیل برخی از مشکلات و مسائل اقتصادی دچار ورشکستگی شده‌اند، البته به دلیل متناسب نبودن میزان افزایش تعرفه‌های امسال و هزینه‌های جاری مراکز آزمایشگاهی، عملکرد روزانه برخی مراکز به سختی انجام می‌شود.

وی افزود: کشور ما در منطقه از نظر شاخص‌های کیفی وضعیت خوبی دارد و در حال حاضر آزمایشگاه‌های مرجع تحت نظر وزارت بهداشت استانداردهای لازم را دارد، در حال حاضر تعداد قابل توجهی از آزمایشگاه‌های تشخیصی فرآیند اعتبار بخشی را طی کرده‌اند و این موضوع کمک بزرگی به این مراکز برای ادامه فعالیت‌‌شان است.

عضو انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی کشور تصریح کرد: در حال حاضر کشور از نظر کیت‌های تشخیصی و ملزومات مصرفی آزمایشگاهی دچار کمبود جدی نیست و امیدوارم با پیش بینی‌هایی که در حوزه‌های تصمیم‌گیری انجام می‌گیرد خدشه‌ای بر فعالیت‌های آزمایشگاه‌های کشور در آینده وارد نشود.

پوپک خاطرنشان کرد: ما شرایط کشور را کاملا درک می‌کنیم و سعی داریم با تلاش و همدلی و توجه جدی به تولید داخل کمبود‌های خود را از طریق شرکت‌های داخلی برطرف کنیم.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان وی در پایان یادآور شد: در حال حاضر برخی از شرکت‌های دانش بنیان در حال تحقیق و پژوهش روی کیت‌های تشخیصی و ملزومات مصرفی آزمایشگاهی هستند و ما از این افراد در راستای رونق تولید داخل حمایت همه جانبه انجام می‌دهیم.


پایان پیام/

مطالب مشابه