بی سوادها دوبرابر چاق تر از باسوادها
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، ایرج حریرچی اظهار کرد: 59 و نیم درصد مردم ایران یا چاق‌اند یا اضافه وزن دارند یعنی از هر 10 نفر 6 نفر اضافه وزن دارند و 75 درصد افراد بالای 45 سال نیز دچار چاقی هستند و اضافه وزن دارند یعنی از هر 4 نفر، 3 نفر به این عارضه دچار هستند.

معاون کل وزارت بهداشت ادامه داد: 22.7 درصد مردم کشور شدیدا چاق هستند که در خانم‌ها این میزان نسبت به آقایان دو برابر بیشتر است همچنین چاقی در افراد بی‌سواد و کم‌سواد 2 برابر افراد با تحصیلات دانشگاهی است.

حریرچی گفت: از هر 10 ایرانی یک نفر قند خون بالا دارد که باید درمان شود و 48.1 درصد ایرانیان کلسترول بالا دارند یعنی از هر 2 نفر، یک نفر کلسترول بالا دارد.

وی افزود: در کودکان نیز از هر 4 نفر یک نفر کلسترول و تری‌گلیسیرید بالا دارد و 27 درصد مردان و زنان ایرانی از فشار خون بالای خودشان بی‌اطلاع هستند و این موضوع خطرناک است.

به گزارش تسنیم معاون وزیر بهداشت در پایان اضافه کرد: راه‌های مقابله با همه این مشکلات، فعالیت بدنی و تغییر سبک زندگی است و این مهم نیز، نیازمند برنامه ریزی مناسب مسئولین شهری و دولتی است تا فعالیت بدنی مردم افزایش یابد.

پایان پیام/