یکی از اصیل ترین و مهمترین ارکان نظام سلامت، ماماها هستند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعید نمکی در مراسم بزرگداشت روز جهانی مامایی که در سالن همایش های رازی تهران برگزار شد اظهار داشت: ماماها در رسیدن به دستاوردهایی مانند کاهش مرگ زنان، نوزادان و کودکان کمتر از 5 سال، حذف کزاز نوزادان، کاهش سوء تغذیه مادران و کودکان، ترویج تغذیه با شیر مادر و واکسیناسیون، بزرگترین نقش را ایفا کردند.

وزیر بهداشت با اشاره به دیدار خود با وزرای بهداشت پاکستان و عراق، تصریح کرد: این دو نفر از وزرای کشورهای همسایه که از کارشناسان خبره سازمان جهانی بهداشت هستند اذعان داشتند که نظام ارائه خدمات بهداشتی و درمانی ایران به عنوان الگو و مدل، قابل استناد است و از ما کمک خواستند و در این افتخار آفرینی، دو گروه بهورزان و ماماها برجسته بودند.

نمکی گفت: بنده در ایام تعطیلات نوروز، 9 بار به استان های سیل زده سفر کردم و همکاران ما در استان های سیل زده، صحنه هایی خلق کردند که دوست داشتم بارها در گل زانو بزنم و دست تک تک آنها را ببوسم چون افتخارات عظیمی خلق کردند و از همکارانم در روابط عمومی نیز خواستم که این صحنه ها را برای دنیا به تصویر بکشند چون خدمات بسیار ارزشمندی در اوج تحریم، شرایط اقتصادی ویژه کشور و حجم بالای آبگرفتگی در کشور به مردم ارائه شد.

وی با اشاره به فرارسیدن یکصدمین سالگرد مامایی آکادمیک در ایران، گفت: تربیت آکادمیک ماما با دیرینه یک قرن، افتخار بزرگی برای کشور و در منطقه بی نظیر است. 

وزیر بهداشت یادآور شد: از اردیبهشت سال 93 همکاران ما ترغیب به زایمان طبیعی و کاهش سزارین را به عنوان سیاست و برنامه اصلی وزارت بهداشت در دستور کار خود قرار دادند و توفیقات قابل توجهی نیز داشتیم، اما باید علل عدم توفیق در برخی مناطق کشور را مورد واکاوی قرار دهیم.

نمکی ادامه داد: به عنوان وزیر و کارشناس نظام سلامت از جامعه مامایی انتظاراتی دارم. آنچه در دانشکده های مامایی آموزش داده می شود، نیازمند بازنگری است چون ماماها به عنوان رکن اصیل و قابل اعتماد نظام سلامت، باید مهارت ها و قابلیت های فراوانی داشته و در نظام سلامت، افراد چند وجهی باشند که برای این کار باید مهارت های جدیدی را فرا گیرند.

وی افزود: دومین انتظار بنده از جامعه مامایی، رفع دغدغه مقام معظم رهبری در مورد رشد جمعیت است و این دغدغه بسیار بجا است و اگر مراقبت کافی نکنیم، در آینده شرمسار خواهیم بود.

وزیر بهداشت تصریح کرد: برای پیشبرد بهتر امور مربوط به سیاست های جمعیتی، مدیر پروژه جمعیت وزارت بهداشت را منصوب کردم، اما اولین کار ماماها در این زمینه این است که با مراقبت های درست قبل از زایمان، اجازه ندهند که امید مادری به تولد فرزند ناامید شود و ماماها به خوبی از مادر و جنین مراقبت کنند.

نمکی تاکید کرد: ماماها کمک کنند که با مراقبت های قبل، حین و بعد از زایمان، سلامت مادران و نوزادان را تامین کنیم و برای ترغیب افرادی که سال ها است ازدواج کرده و فرزند ندارند، افرادی که با مشکلات ناباروری روبرو هستند و یا تک فرزند هستند، ماماها، نقش ویژه ای دارند.

وی اضافه کرد: سیاست ما این نیست که بر روی افزایش نرخ رشد جمعیت در افرادی که چندین بار زایمان داشته اند و یا در برخی مناطق حاشیه شهر که فاقد تسهیلات زایمانی و به خطر افتادن جان مادر و نوزاد است، تمرکز داشته باشیم چون در این مناطق زیرساخت های تربیتی نیز فراهم نیست، اما وزارت بهداشت نیز بخشی از این فرآیند است و همه دستگاه ها باید به کمک بیایند. البته به عنوان وزیر بهداشت و عضوی از کابینه دولت، مشارکت سایر بخش ها را می طلبم.

وزیر بهداشت افزود: اگر آهنگ رشد زیرساخت های کشور با آهنگ رشد جمعیت متناسب نباشد، رشد جمعیت به یک ضد ارزش تبدیل خواهد شد.

نمکی نقش ماماها را در تغییر و بهبود شاخص های سلامت، مهم دانست و گفت: امروز فارغ التحصیلان زیادی در حوزه مامایی داریم و باید از این ظرفیت ارزشمند در اولین برخورد مردم در نظام سلامت استفاده کنیم و امیدواریم که جایگاه ویژه و مناسبی برای ماماها در نظام ارائه خدمات سلامت فراهم کنیم تا در آینده، مامای بیکار وجود نداشته باشد.

وی ضمن تاکید بر نقش پرستاران و ماماها در ارائه خدمات در منزل، اظهار داشت: سیاست ما این است که هر خانه یک پایگاه سلامت باشد و ماماها یکی از ارکان مهم انتقال دانش به زنان و مادران باردار هستند و ثابت شده که اگر مادری تحصیلاتی در حد چهارم ابتدایی داشته باشد، شانس بقای نوزادش دو برابر می شود.

به گزارش وب دا وزیر بهداشت در پایان خاطرنشان کرد: از ماماها به عنوان پیام آوران سلامت و هسته اصلی آموزش خانواده ها استفاده بیشتری خواهم کرد.

پایان پیام/