صنعت دارویی ایران در مقایسه با کشورهای منطقه بسیار پیشرفته است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حازم الجمیلی افزود: کارخانه های داروسازی ایران در منطقه خاورمیانه هستند و صنعت دارویی در ایران در مقایسه با دیگر کشورهای منطقه بسیار پیشرفته است.

 معاون وزیر بهداشت عراق با اشاره به تجربه تلخ عراق در گذشته در واردات دارو از خارج و آسیبی که عراق از این امر متحمل شده اضافه کرد: رویکرد وزارت بهداشت عراق در حال حاضر تشویق به ایجاد صنایع دارویی بومی و انتقال فناوری در این حوزه به داخل عراق است.

وی افزود: حجم روابط در کلیه بخش ها بین جمهوری اسلامی ایران و عراق به دلیل ویژگی همسایگی و اشتراکات دینی و روابط تاریخی بسیار بالا است و وزارتخانه های بهداشت دو کشور درصدد گسترش روابط در حوزه درمان و بهداشت نیز هستند.

الجمیلی گفت: حجم این روابط به ویژه در بحث زیارت های دینی خصوصا زیارت اربعین حسینی و همچنین هماهنگی در خصوص بیماری های واگیردار بسیار خوب است.

 معاون وزیر بهداشت عراق اضافه کرد: در زمینه صنایع دارویی و انتقال تجربیات و فناوری ایران به عراق و همچنین انتقال بیماران و درمان آنها در ایران هماهنگی های خوبی وجود دارد.

وی با اشاره به امضای یادداشت های تفاهم بین دو وزارتخانه در سنوات گذشته و پنج سند همکاری در جریان سفر وزیر بهداشت ایران، آینده روابط دو کشور بویژه در حوزه بهداشت و درمان را روشن پیش بینی کرد. 

الجمیلی خاطرنشان کرد: همکاری بهداشتی بین دو کشور حائز اهمیت است، دو کشور به دلیل همجواری در شرایط بحران و بلایای طبیعی باهم همکاری بالایی دارند. 

به گزارش ایرنا وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران در راس هیاتی بعدازظهر دوشنبه به دعوت همتای عراقی اش علاء العلوانی وزیر بهداشت و محیط زیست عراق یک سفر سه روزه به عراق داشت. 

وی همچنین در مذاکرات با وزیر آموزش عالی و پژوهش علمی عراق یک یادداشت همکاری امضا کرد. 

وزیران بهداشت جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق در این سفر پنج سند همکاری در زمینه، بهداشت، درمان و دارو بین دو کشور امضا کردند. این اسناد در زمینه همکاری دارویی و تجهیزات پزشکی، مراقبت اولیه سلامت (PHC، درمان بیماران و گردشگری سلامت، آموزش تخصصی پزشکی و سند برنامه اول مشترک وزارت بهداشت دو کشور بوده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه