سرنوشت هزینه‌کرد ۱/۷ میلیون دلار از ارزی که در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفته مشخص نیست
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، اکبر ترکی در مورد تخلفات حوزه غذا و دارو، گفت: کمیسیون بهداشت پرونده های مربوط به حوزه بهداشت را از طریق کمیسیون اصل نود پیگیری می کند که بر این اساس پرونده قطوری در مورد تخلفات دارویی و تجهیزات پزشکی به ویژه داروهای خارجی سال ها است در این کمیسیون باز است.

وی افزود: بخشی از این پرونده ها از زمان روسای پیشین کمیسیون اصل نود مجلس در حال بررسی است و چندین سال است که این تخلفات و پرونده ها روی هم انباشته شده و این نشانه حجم بالای تخلفات در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی است. 

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: به طور قطع در هر حوزه ای که ثروت، درآمد و پول وجود داشته باشد احتمال رانت و فسادمالی وجود دارد بنابراین باید نظارت ها افزایش یابد.

ترکی گفت: متاسفانه حتی سرنوشت هزینه کرد 1.7 میلیون دلار از ارز 3.5 میلیون دلاری که در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفته تا برای خرید دارو و تجهیزات هزینه شود مشخص نیست و از سویی ارز 4200 هزار تومانی که باید به ویژه در حوزه تجهیزات هزینه می شد در اختیار بیمارستان ها و مصرف کنندگان قرار نگرفته است.

وی تاکید کرد: کمیسیون بهداشت مجلس به دنبال افزایش نظارت ها بر حوزه واردات دارو است، از وزیر بهداشت و مسئولان این حوزه حمایت و پشتیبانی و بررسی و نظارت مناسب را نیز خواهیم داشت هر چند ممکن است از سوی رانت خواران با مقاومت هایی مواجه شویم البته به وزیر بهداشت تاکید کردیم که نباید بترسند بلکه باید محکم و استوار در جهت برخورد با این افراد گام بردارند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: اگر به دنبال اصلاح اساسی در حوزه دارو و تجهیزات هستیم باید واردات دارو را ساماندهی کنیم تا فساد در این حوزه و مشکلات حوزه دارو و درمان کاهش یابد.

ترکی تصریح کرد: بخشی از این تخلفات و فساد با نظارت حل می شود البته دست های پشت پرده ای وجود دارند که از این افراد حمایت می کنند و انتظار می رود در این حوزه شفاف سازی مناسبی انجام شود؛ متاسفانه ۳ درصد داروهای وارداتی نزدیک به 70 تا 80 درصداعتبارات سازمان غذا و دارو را به خود اختصاص می دهند و مشخص است که در این رابطه تخلفات و رانت هایی وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت این نماینده مردم در مجلس دهم در پایان گفت: وزیر بهداشت عزم زیادی برای برخورد با متخلفان و حمایت از تولیدات داخلی با کیفیت دارد و کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز در این مسیر وزارت بهداشت را همکاری می کند.

پایان پیام/