ارتقای کیفیت خدمات در حوزه بهداشت و درمان باعث افزایش سلامت جامعه می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، ایرج حریرچی صبح امروز در مراسم چهاردهمین جشنواره آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی که در دانشکده پزشکی برگزار شد، اظهار کرد: شاخص‌های مختلفی در حوزه سلامت اندازه گیری شده است و وزارت بهداشت ۱۲۰ شاخص در همین زمینه را مورد بررسی قرار داده است.

قائم مقام وزارت بهداشت ادامه داد: طی چند سال گذشته در برخی تعریف‌های حوزه سلامت به توافقاتی در زمینه پوشش همگانی سلامت دست پیدا کرده‌ایم که بر اساس اسناد بالادستی پوشش همگانی سلامت به امضای رؤسای جمهور کشور رسیده است که بر اساس آن خدمات موردنیاز حوزه سلامت مانند مبارزه با دخانیات، پیشگیری از بیماری‌ها، خدمات درمانی و خدمات توانبخشی بدون هیچگونه مشکلی در اختیار همه مردم قرار بگیرد.

وی افزود: پوشش همگانی سلامت بدین معنی است که مردم دچار هزینه‌های کمرشکن و فقرزا نشوند، خدمات باکیفیت منجر به ارتقای سلامت می‌شوند و وزارت بهداشت به دنبال ارتقای کیفیت خدمات است.

حریرچی گفت: در سال ۲۰۱۸ برای اولین بار در گزارش سازمان ملل آمده است که دستیابی خدمات موردنیاز مردم در حوزه سلامت و حفاظت مالی از مراجعه کنندگان یکی از اصول اساسی موضوع پوشش همگانی سلامت است، خوشبختانه طی سال‌های اخیر هزینه‌های کمرشکن در حوزه سلامت در کشور کاهش پیدا کرده است و هزینه‌های فقرزا از ۸۰ صدم درصد به ۵۳ صدم درصد رسیده است.

قائم مقام وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: رتبه ایران در زمینه پوشش همگانی سلامت بهتر از قزاقستان و عربستان است و در حوزه سلامت کمی بالاتر از متوسط دنیا هستیم اما در برخی از حوزه‌های سلامت کار‌های بهتری باید انجام شود.

وی تصریح کرد: بیمارستان شریعتی در انجام عمل پیوند مغز استخوان پیشتاز است و مرکز درمانی نمادی شیراز بیشترین عمل پیوند کبد را انجام می‌دهد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان حریرچی در پایان گفت: ایران رتبه ۶۴ دنیا در زمینه ارائه خدمات در حوزه سلامت را دارد اما این رتبه بر اساس گزارش‌های مجامع رسمی به عدد ۸۰ نمی‌رسد و هزینه‌های کمرشکن در بین افراد ثروتمند بیشتر از افراد فقیر است.

پایان پیام/

مطالب مشابه