معوقات بیمه‌ای اقتصاد آزمایشگاه‌ها را فلج کرده است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا زالی اظهار کرد: تاخیر پرداختی‌های بیمه‌ها و معوقات آن باعث بروز مشکلاتی برای مراکز آزمایشگاهی و تشخیصی شده و معوقات بیمه‌ای اقتصاد آزمایشگاه‌ها را فلج کرده است.

رئیس اسبق سازمان نظام پزشکی کشور ادامه داد: بدهی سازمان تامین اجتماعی به مراکز آزمایشگاهی و تشخیص پزشکی در حدود یکسال و بیمه سلامت نیز در حدود ۶ ماه است.

وی افزود: بررسی‌های میدانی در طول ۱۰ سال گذشته با هدف اطمینان بخشی حاکی از آن بوده است که در کنار ارتقا افزایش کیفی مجموعه خدمات آزمایشگاهی کشور، میزان خطاهای آزمایشگاهی رو به کاهش بوده است و امروزه بحث استاندارد سازی و اعتبار بخشی وحدت رویه علمی و پژوهشی در حوزه علوم آزمایشگاهی کشور در جایگاه خوبی قرار گرفته است.

زالی گفت: از نظر علمی در حوزه علوم آزمایشگاهی ما جایگاه خوبی در منطقه داریم و در یک استقلال کامل در حوزه علوم آزمایشگاهی در منطقه قرار گرفته‌ایم.

 رئیس اسبق سازمان نظام پزشکی کشور اضافه کرد: در ۲ دهه گذشته بسیاری از آزمایش‌ها به خارج از کشور ارسال می‌شد، امروزه ما کمترین مورد را جهت تشخیص به خارج از کشور می‌فرستیم و این مسئله نشان دهنده توان بالای همکارانمان در این حوزه است و جایگاه ایران رشد چشمگیری داشته است.

وی خاطرنشان کرد: وجود انجمن‌های صنفی در حوزه علوم آزمایشگاهی باعث شده تا کیفیت خدمات در آزمایشگاه‌ها ارتقا پیدا کند و با تلاش همه همکاران و ذی‌نفعان خطای پاسخ‌ آزمایش‌ها به حداقل ممکن برسد.

زالی ادامه داد: متاسفانه امروزه مراکز آزمایشگاهی دارای مشکلات اقتصادی است و این مسئله بر روی کیفیت خدمات آزمایشگاهی تاثیرات جبران ناپذیری می‌گذارد.

 رئیس اسبق سازمان نظام پزشکی کشور تصریح کرد: تعرفه علوم آزمایشگاهی در حدود ۲۰ سال است که به قیمت واقعی خدمات آزمایشگاهی نرسیده و همین مسئله باعث ایجاد چالش جدی شده است و مراکز آزمایشگاهی ارتباط مستقیمی با فناوری‌های نوین و به روز دارند.

وی تاکید کرد: برای افزایش کیفیت خدمات آزمایشگاهی مسائل فناوری و علم روز دنیا بسیار موضوعی مهم است که با وجود مشکلات اقتصادی تاثیر منفی در خدمات آزمایشگاهی و تشخیصی می‌گذارد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان زالی در پایان اضافه کرد: کیت‌های آزمایشگاهی و تجهیزات تشخیص وابستگی زیادی به قیمت ارز دارند که نوسانات اخیر باعث بروز مشکلاتی در زمینه خرید کیت و ملزومات مصرفی تشخیصی شده است که متاسفانه برخی از این فناوری‌ها بسیار پر هزینه هستند.

پایان پیام/

مطالب مشابه