۱۳۰ سال پیش در کشور برای حوزه پزشکی برنامه‌ریزی صورت گرفته است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت صبح امروز در مراسم دومین همایش مدیریت و سیایت گذاری آموزش عالی سلامت که در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد، اظهار کرد: سیاست گذاری در حوزه پزشکی سابقه‌ای طولانی دارد و تمرکز ما در اجرای آن خیلی جدی گرفته نمی‌شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت ادامه داد: بحث‌ سیاست گذاری در زمان تاسیس دانشگاه جندی شاپور مطرح بوده و برنامه ریزی برای جذب پزشکی از همان دوران دیده شده است، اسناد تاریخی نشان می‌دهد بیش از ۱۳۰ سال پیش در کشور برای حوزه پزشکی برنامه ریزی صورت گرفته و اقدامات کم نظیری در علوم پزشکی در ایران انجام شده و سیاست گذاری‌های خوبی در حوزه پزشکی انجام شده است.

وی افزود: ادغام نظام آموزش پزشکی در نظام ارائه خدمت از جمله دیگر اقدامات در کشور ما محسوب می‌شود و در حوزه آموزش پزشکی نیاز ما را برطرف کرده است.

لاریجانی گفت: با توجه به قوانینی که در کشور وجود دارد ساختار دانشگاه‌ها می‌توانند در قالب هیئت امناء روش‌های نو‌آورانه را دنبال کنند و این کار یکی از رسالت‌های دانشگاه نسل سوم و کارآفرینی محسوب می‌شود و وزارت بهداشت به دنبال تبدیل دانشگاه‌های پزشکی به نسل سوم به خصوص در مقاطع تحصیلی تکمیلی است و در مسیر ارتقا استعداد‌های درخشان اقدامات موثری را انجام داده است.

معاون وزیر بهداشت اضافه کرد: در دانشگاه‌های مجازی آموزش علوم پزشکی دوره‌های کارآفرینی برای تمام مقاطع از جمله تحصیلات تکمیلی برنامه ریزی شده است تا خود دانشجویان بدانند بسترشان را با همت دانشگاه و وزارت بهداشت پیدا کنند.

وی تصریح کرد: امسال تعدادی از دانشگاه‌ها اعتبار بخشی شده و برخی از آن‌ها فعالیت‌شان مورد تایید قرار نگرفته به همین دلیل مجددا اعتبار بخشی می‌شوند و این مسیر در زمینه بیمارستان آموزشی نیز انجام می‌شود.

لاریجانی با اشاره به اینکه رشته‌ها در سال جدید مورد اعتبار بخشی قرار می‌گیرند و یک نگاه جدیدی به بعد تخصصی انجام می‌شود، افزود: در مناطق آمایش یک نگاه جدیدی به بعد تخصصی انجام می‌شود و ارزیابی رشته‌های تخصصی در دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور انجام می‌شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت تاکید کرد:  اساتید و دانشگاه‌ها در سال جدید باید درگیر مسائل آموزشی شوند و برنامه‌ریزی خوبی در زمینه ارتقا این حوزه انجام شود، ۵۰ درصد از استادان در کمیته تحول در زمینه آموزش پزشکی شرکت کرده‌اند و رقابت خوبی برای ارتقا آموزش پزشکی و تحولات آموزشی در دانشگاه‌های علوم پزشکی به خوبی در حال انجام است.

وی با اشاره به اینکه امروزه آموزش پزشکی از پیشرفت قابل توجهی برخوردار است و کشور‌های همسایه سعی در توسعه تبادلات علمی در حوزه پزشکی با دانشگاه‌های ایران دارند، افزود: در حال حاضر ۳ هزار دانشجوی خارجی در حوزه پزشکی درحال تحصیل هستند و ما قصد داریم تعداد دانشجویان خارجی را به ۲ برابر در آینده افزایش دهیم.

لاریجانی اظهار کرد: امروزه ۲۵۰ بیمارستان آموزشی و ۶۶ دانشگاه و دانشکده پزشکی اعتبار بخشی شده‌اند، پس از انجام اعتبار بخشی بیمارستان‌های آموزشی و دانشگاه‌ها برخی‌ها اعتبار ۲ ساله و برخی اعتبار ۱ ساله و حتی بعضی از دانشگاه‌ها یا بیمارستان‌های آموزشی اعتبار ۶ ماهه دریافت کرده‌اند که من باید بگویم که برخی از مراکز اعتبار بخشی‌شان دچار مشکل شده و به آن‌ها فرصت اصلاح داده شده است.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه مراکز آموزشی پس از دریافت تذکر نقاط ضعف خود را اصلاح کردند، ادامه داد: حوزه آموزش پزشکی نقش پر رنگی در برنامه تحول دارد و با توجه به توصیه‌های مقام معظم رهبری کار‌های خوبی در زمینه مرجعیت علمی به وسیله وزارت بهداشت انجام شده و امروزه شرایط عمومی کشور طوری است که افراد به سمت سالمندی می‌رود و بیماری غیر واگیر شیوع بیشتری نسبت به گذشته در دنیا پیدا کرده است که در این میان فناوری‌های جدید در حوزه آموزش پزشکی نقشی پررنگ و موثر دارند.

وی با اشاره به بیانیه گام دوم رهبری در زمینه آموزش پزشکی ادامه داد: تمام بیانیه گام دوم رهبری در حوزه پزشکی با قدرت دنبال می‌شود و در حوزه دکترین گام دوم حوزه آموزش پزشکی مسیر زیادی را طی کرده است و برخی تحولات در چهره آموزش پزشکی در حال انجام است.

لاریجانی ادامه داد: در حال حاضر سه‌چهارم امتحانات به طور مجازی یا ترکیبی از مجازی انجام می‌شود، به زودی آموزش چندیدن هزار پزشک عمومی برای دوره پزشک خانواده شروع می‌شود و ما با تغییر نظام آموزش پزشکی از نشان ادغام یافته خدمات و خارج شدن آن مخالف هستیم.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: با توجه به تغییر بیماری‌های غیر واگیر یک نگاه کلی به حوزه آموزش پزشکی را در پیش گرفته‌ایم که بررسی‌ها در این حوزه نشان می‌دهد که جهت گیری ما در زمینه آموزش پزشکی درست است.

وی تصریح کرد: ما به دنبال اجرای برنامه‌ای هستیم تا دانشگاه‌ها هر یک به طور متمایز با یکدیگر فعالیت کنند، یکی از اقدامات وزارت بهداشت در زمینه تحول برنامه آموزش پزشکی ماموریت‌گرا کردن دانشگاه‌های علوم پزشکی است که ما در این راستا برای دست یابی به مرجعیت علمی اقدامات خوبی در حوزه آموزش پزشکی انجام داده‌ایم.

لاریجانی با اشاره به اینکه تحول در برنامه آموزش پزشکی چهره آموزش پزشکی را دگرگون می‌کند و ما یک نگاه جدید و عمیقی در زمینه آموزش نیروی انسانی داریم، ادامه داد: آموزش پزشکی نیاز‌های کشور را برطرف می‌کند و برنامه تحول باعث ارتقا دانشگاه‌ها و موفقیت بیشتر منطقه و بین‌الملل در حوزه آموزش پزشکی شده است و همچنین در مسیر دانشگاه‌های علوم پزشکی ارتقا پیدا کرده‌اند و ما شاهد سطح بندی برنامه تحول در حوزه آموزش پزشکی هستیم و سعی داریم مراکز تحقیقاتی را مانند گروه‌های آموزشی را درگیر این برنامه تحول کنیم.

معاون وزیر بهداشت تشکیل دانشگاه غیر‌انتفاعی در حوزه پزشکی، گفت: تشکیل دانشگاه غیر انتفاعی در حوزه پزشکی مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است که دوباره در شورای گسترش مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی افزود: یک سری از دانشگاه‌ها در قالب کنوانسیون موسوم به دانشگاه بی ۸ همکاری می‌کنند که مجوز هرگونه فعالیت در این کنوانسیون باید از سوی شورای گسترش داده شود و این کنوانسیون علمی به معنای دانشگاه فیزیکی جدیدی نیست.

لاریجانی گفت: مقالاتی متعدد از سراسر کشور به این همایش ارسال شده و خوشبختانه نگاهی جدید در اداره دانشگاه‌ها ایجاد شده و مراکز آموزشی پاسخگوی جامعه و مسائل حوزه پزشکی است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: رشد علمی بسیار خوبی در سال‌های اخیر در حوزه آموزش پزشکی ایجاد شده است که همگی نیاز کشور را برطرف می‌کنند و آموزش پزشکی بر اساس نیاز منطقه و کلان کشور به خوبی در حال انجام است، برنامه خوبی جهت تربیت نیروی انسانی طی پنج سال آینده در کشور مصوب شده و بر اساس برنامه‌های مصوب دانشگاه‌ها وظایف هر یک از دانشگاه‌ها در حوزه آموزش پزشکی ابلاغ شده است.

وی افزود: ۱۰ تا ۱۲ درصد از اعضای هیئت علمی در حوزه پزشکی مشغول به فعالیت هستند، ۳۰ تا ۴۰ درصد از تولیدات خارجی مربوط به حوزه پزشکی است و این مطلب نشان دهنده کیفیت بالای آموزش پزشکی در کشور است.

لاریجانی اضافه کرد: رسالت آموزش و پژوهش به طور همزمان در دانشگاه دنبال می‌شود و امروزه تکنیک‌های جدیدی در انجام عمل‌های جراحی در بیمارستان‌های کشور می‌بینیم، ادغام آموزش پزشکی و ارائه خدمات آن کاری مهم و موفقیت‌آمیز بوده است و ما باید همزمان با انجام کار‌های آموزشی ارتباطات علمی را در داخل و خارج از کشور گسترش دهیم.

معاون وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: ایران از ظرفیت بالایی در حوزه آموزش پزشکی برخوردار است و ما باید از این پتانسیل به نحو احسن در راستای ارتقا کیفیت آموزش پزشکی در دانشگاه‌ها و حتی بیمارستان‌های آموزشی استفاده کنیم.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان وی تاکید کرد: دانشجویان دارای رتبه‌های بالا که در دانشگاه حین تحصیل جزو افراد استعداد‌های درخشان هستند و فعالیتشان در حوزه پزشکی برتر از سایر دانشجویان باشد با موافقت وزیر بهداشت می‌توانند بدون گذراندن طرح در آزمون تخصص شرکت کنند و ممنوعیت تحصیل پزشکان بدون انجام طرح برای این افراد برطرف شده است، ما تمهیدات لازم را برای استعداد‌های درخشان و برتر جهت ادامه مسیر و ارتقای بار علمی‌شان در نظر گرفته‌ایم.

پایان پیام/

مطالب مشابه