ایران در ابتدای سال ۲۰۱۸ جزو ۲۰ کشور برتر دنیا در حوزه پژوهش بوده است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، باقر لاریجانی در افتتاحیه بیستمین همایش آموزش علوم پزشکی و دوازدهمین جشنواره آموزشی شهید مطهری با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب گفت: در این بیانیه راهبردهای زیادی برای توسعه علمی کشور وجود دارد. 

معاون آموزشی وزارت بهداشت ادامه داد: در طی سال های گذشته توسعه آموزش علوم پزشکی پیگیری شده و دستاوردهای خوبی هم حاصل شده است. 

لاریجانی گفت: ۶۷ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی دولتی، بیش از ۲۶۰ هزار دانشجو و حدود ۱۹ هزار عضو هیات علمی، ۲۵۰ بیمارستان آموزشی و ۱۸۰ انجمن علمی از جمله دستاوردهایی است می توان به آن اشاره کرد. 

وی با اشاره به توسعه آموزش عالی سلامت در طی ۴ دهه گذشته از گسترش دانشگاه های علوم پزشکی، رشته های تخصصی و اعضای هیات علمی علوم پزشکی سخن گفت و اظهار داشت: متناسب با رشد آموزش، پژوهش علوم پزشکی کشور نیز رشد یافته است. 

معاون وزیر بهداشت اضافه کرد: ایران طی چند سال گذشته در بین کشورهای منطقه در تولید مستندات علمی پیشرو بوده، کشور ما در ابتدای سال ۲۰۱۸ جزو ۲۰ کشور برتر دنیا در حوزه پژوهش بوده و رتبه اول را در بین کشورهای اسلامی دارد. 

لاریجانی به انجمن دانشکده های پزشکی اروپا اشاره و عنوان کرد: این انجمن هرساله در طی نشست های سالانه، بیانیه ای درخصوص الزامات آموزش علوم پزشکی صادر می کند که این بیانیه ها در طی ۱۰ سال از ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۷ تحلیل شده است. 

وی ارتقای نظام اعتباربخشی، ارتقای کیفیت آموزش، توسعه زیرساخت های آموزش، استفاده از زیرساخت های الکترونیک و بین المللی سازی آموزش را پیام های مهم در بیانیه های این همایش ذکر کرد و گفت: همچنین در این بیانیه ها به ارتقای اعضای هیات علمی، آموزش های پژوهش محور، ارتقای روش های ارزیابی، دخیل کردن دانشجویان و تعامل دانشکده های پزشکی با مراکز ارایه خدمات توجه شده است. 

دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی تصریح کرد: با نگاهی به این پیام ها در می یابیم ما در بسته های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی مسیر درستی را در راستای دستیابی به استانداردهای جهانی طی کرده ایم. در تدوین بسته های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی به تمامی اسناد بالادستی کشور توجه شده و در واقع در راستای دستیابی به اهداف این اسناد در حرکت هستیم. 

به گزارش وب‌دا لاریجانی در پایان به بیانیه گام دوم انقلاب اشاره کرد و گفت با تحلیل الزامات این بیانیه در زمینه توسعه علمی کشور مشخص شد که بسته‌های تحول در مسیر درستی طراحی شده است.


پایان پیام/

مطالب مشابه