پیشرفت کشور در حوزه آموزش باعث کاهش مرگ کودکان شده است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علی اکبر سیاری در مراسم تجلیل از پزشکان و متخصصان حوزه کودک به مناسبت روز معلم که در بیمارستان مفید برگزار شد، اظهار کرد: امروز به مناسبت روز معلم و استاد این جلسه را برگزار کردیم؛ گروه کودکان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اولین بار در سال 46 توسط آقای دکتر جعفریان راه اندازی شده است.

مدیر گروه کودکان دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: امروز ما 90 نفر در 8 بیمارستان هستیم که خدمت ارائه می‌دهیم؛ بیمارستان کودکان مفید که بزرگترین بیمارستان کودکان کشور است دارای  500 تخت است، 90 نفر از اعضای هیئت علمی در این بیمارستان مشغول فعالیت هستند؛ این بیمارستان توسط حاج آقا مفید احداث و به دانشگاه اهدا شده است.

سیاری گفت: این بیمارستان همه رشته‌های فوق تخصصی را داراست و یک پژوهشکده سلامت دارد که در 8 رشته تحقیقاتی فعالیت دارد؛ به همه کودکان کشور در حوزه نوزادان ، کودکان دوران ابتدایی و نوجوانان که نیاز به مراقبت و خدمات سلامت هستند خدمت ارائه می‌دهیم.

وی افزود: در گذشته شایع‌ترین بیماری در حوزه کودکان بیماری‌های عفونی بوده است و این بیماری‌ها برحسب فصل فرق می‌کند؛ یک روزی در کشور در سال حدود 34 کودک در اثر اسهال فوت می کردند و امروز تعداد بیماران که به علت اسهال فوت می‌کنند کمتر از 200 نفر است و این یک دستاورد بزرگ به شمار می‌رود که در کشور داریم، بخشی از آن حاصل خدمات پزشکی است اما بخش عمده آن مربوط به پیشرفت کشور در حوزه آموزش است چرا که مردم سواد پیدا کرده‌اند و دسترسی به خدمات دارند.

این متخصص کودکان با اشاره به اینکه بهداشت محیط و آب سالم در کاهش بیماری‌ها موثر است، گفت: رسیدگی به بهداشت محیط  باعث شده است که خدمات بهتر شود؛ در حوزه مرگ پیشرفت بسیار خوبی داشته‌ایم، یکی از شاخص‌هایی که سلامت کودکان را می‌سنجد  تعداد مرگ نوزادان است که به ازای هزار تولد نوزاد زنده این تعداد کم شده است.

سیاری اضافه کرد: در کشورهای پیشرفته 4 کودک فوت می‌کند و این یک دستارود بزرگ است و بخشی از آن مربوط به کار خدمات اطفالی است که خدمات ارائه می‌دهند چرا که طول عمر را افزایش می‌دهند و از مرگ کودکان جلوگیری می‌کنند.

وی تصریح کرد: بهبود تغذیه، بهبود آموزش و دسترسی خانواده در کاهش مرگ مهم است؛ بحث حوادث و بیماری روانی نیز یکی از بیماری‌های شایع است که تلاش می‌کنیم آنها را شناسایی کنیم و آموزش دهیم و این آموزش به طریقی باشد که دانشجویان، پزشکان بتوانند خدمات را به خوبی ارائه دهند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه در بیمارستان مفید تحقیقات علمی را افزایش می‌دهیم، گفت: امروز مشکل اصلی کودکان بحث چاقی است و الان یک اپیدمی جهانی را داریم و روند چاقی در کودکان رو به افزایش است؛ باید تلاش کنیم این مشکل را حل کنیم و نیاز به مشارکت مردم و پزشکان دارد، امیدواریم همان طور که توانستیم سوءتغذیه را درمان کنیم چاقی را نیز کنترل کنیم و بتوانیم طول عمر را افزایش دهیم.

به گزارش فارس سیاری در پایان گفت: با پیشرفت علمی تجهیزات جدیدی داریم، اما مشکلاتی در طرح تحول در خصوص مشکلات بیمه‌ای داریم که اگر حل شود پیشرفت‌های زیادی هم در این زمینه خواهد داشت.

پایان پیام/

مطالب مشابه