هرگونه ناهماهنگی میان اجزای دولت نتیجه‌ای جز افزایش هزینه‌های تولید ندارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، پیمان ترحمی با اشاره به ضرورت نگاه شرکت‌های داروسازی به بازارهای خارج از کشور، در خصوص توسعه صادرات دارو گفت: توسعه صادرات دارو، موضوعی نیست که به صورت اتفاقی و بدون برنامه ریزی شکل بگیرد، بلکه یک فرآیند پیچیده و مشتمل بر حلقه های متعدد است که هرکدام، لوازم خاص خودش را می طلبد و تا زمانی که حلقه های زنجیره صادرات دارو، یکدیگر را تکمیل و حمایت نکنند، نباید توقع داشت که جهش خاصی در این حوزه صورت بگیرد.

مدیرعامل شرکت داروسازی خوارزمی با اشاره به الزامات اولیه و ضروری برای توسعه صادرات دارو، تاکید کرد: یکی از مهمترین اصولی که در خصوص صادرات مورد توجه است، آن است که برنامه‌ها و سیاست‌های سازمان‌های مرتبط با این حوزه اعم از سازمان غذا و دارو، گمرک، بانک مرکزی، سازمان توسعه تجارت و ... باید شفاف و دارای ماندگاری و ثبات باشد.

وی افزود: اینگونه نیست که صادرات در فضای پر التهاب و پر نوسان، پا بگیرد و رشد کند و این موضوع در رابطه با صادرات دارو، از حساسیت و اهمیت بیشتری برخودار است.

ترحمی با تاکید بر ضرورت پرهیز از غافلگیر کردن فعالان صنعت دارو، تاکید کرد: آنچه که ضروری است، تأکید بر بحث پیش آگهی از سوی سازمان‌های دولتی است. سازمان غذا و دارو و سایر دستگاه‌ها باید نسبت به برنامه‌ها و سیاست‌گذاری‌های خود، «پیش آگهی» دهند و زمان بندی اعلام کنند، تا فعالان صنعت داروسازی، خود را برای تغییرات جدید آماده کنند.

مدیرعامل شرکت داروسازی خوارزمی تاکید کرد: هرگونه ناهماهنگی میان اجزای دولت، نتیجه‌ای جز هدر رفتن فرصت‌ها، هرز رفتن سرمایه گذاری‌ها و افزایش هزینه‌های تولید ندارد.

وی اضافه کرد: نکته دیگری که باید نسبت به آن توجه شود آن است که صادرات، متوقف بر دیپلماسی اقتصادی است و رایزنی و تعامل با سایر کشورها و به خصوص کشورهای همسایه، باید در اولویت قرار بگیرد. حضور وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو در سفرهای خارجی و رایزنی با همتایان خارجی، می‌تواند زمینه ساز حل و فصل شدن بسیاری از مشکلاتی است که صادرکنندگان داروی ایرانی در کشورهای دیگر با آن مواجه هستند.

ترحمی گفت: موضوع دیگری که حائز اهمیت است آن است که در شرایط فعلی که تنگناهای ناشی از تحریم، مسیر نقل و انتقال پول در عرصه بین المللی را دست خوش محدودیت‌هایی کرده است، گذر از بسیاری از دست اندازها و چالش‌های موجود، در حد و اندازه‌های  مدیران شرکت های تولیدکننده دارو نیست و باید یک کمیته متشکل از سازمان غذا و دارو و بانک مرکزی به این حوزه‌ها به صورت مصداقی ورود پیدا کرده و گره گشایی کند.

مدیرعامل شرکت داروسازی خوارزمی تاکید کرد: صادرکنندگان دارو باید مورد حمایت واقعی بخش‌های مختلف دولتی قرار گیرند و در این رابطه، نه تنها سازمان غذا و دارو، بلکه همه سازمان‌ها نظیر بیمه و مالیات، باید درخصوص تولیدکنندگانی که برنامه صادرات دارو دارند، یک رویکرد تسهیل گر و تشویقی در پیش بگیرند.

وی تصریح کرد: نیاز است که دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها در رابطه با بحث صادرات دارو، بیش از گذشته به صنعت و کارخانجات نزدیک شوند و مسیر پژوهش ها و مطالعات، به سمت صنعت برگردانده شود.

ترحمی خاطرنشان کرد: تولید دارو برای مصرف داخل کشور، بر اساس آمارهای سال‌های گذشته، قابل برنامه ریزی و برآورد کردن است و صادرات بر اساس مازاد تولید شکل می‌گیرد و اگر ما بتوانیم صادرات را به صورت پیوسته و زمان بندی شده انجام دهیم، قطعا به تقویت رقابت داخلی و ارتقای کیفیت تولیدات داخل منجر خواهد شد.

به گزارش فارس مدیرعامل شرکت داروسازی خوارزمی در پایان با اشاره به مشکلاتی که در بحث بسته‌بندی دارو وجود دارد، تصریح کرد: صادرات دارو، اسیر اقلام بسته‌بندی است. متأسفانه تأمین بسیاری از اقلام لازم برای بسته‌بندی انواع داروها، پرهزینه و زمان‌بر شده است، به‌طوری‌که در برنامه‌ریزی‌های قبلی اخلال ایجاد می‌کند. خصوصاً اینکه خرید آن‌ها از حالت اعتباری و غیرنقدی، نیز خارج شده و به همین دلیل، نقدینگی بیشتری را نیاز دارد.

پایان پیام/

مطالب مشابه