ضرورت فرهنگسازی در زمینه اهدای عضو
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، کتایون نجفی‌زاده در نشست خبری تشریح برنامه‌های روز ملی اهدای عضو، با اشاره به فعالیت انجمن اهدای عضو ایران از سال ۹۴، گفت: این انجمن با هدف حمایت از اهدای عضو و کمک به وزارت بهداشت، آغاز به کار کرده است. در این بین یکی از مهم‌ترین اهداف ما فرهنگسازی در زمینه اهدای عضو بین مردم است.

مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان ادامه داد: در همین زمینه با کمک پزشکان متخصص، هنرمندان، ورزشکاران و سایر نهادها توانسته‌ایم پیشرفت‌های قابل توجهی داشته باشیم.

وی افزود: با درایت و حمایت وزارت بهداشت، ایجاد سامانه ثبت و فراهم آوری اعضا به انجمن اهدای عضو ایرانیان واگذار شد که فاز اول این پروژه شروع به کار کرده است.

نجفی‌زاده گفت:بهترین زمان اهدای عضو همان ساعات اولیه مرگ مغزی است، به منظور فرهنگسازی در زمینه اهدای عضو، اقدام به برگزاری جشن نفس کرده‌ایم که امسال به شکل دیگری برگزار خواهد شد. با توجه به وقوع سیل در ابتدای سال جاری، امسال جشن شکل دیگری به خود خواهد گرفت تا در کنار این جریان مهم به خانواده‌های اهدا کننده و گیرنده عضو که در مناطق سیل‌زده با آسیب‌های جدی روبه‌رو هستند، توجه ویژه‌ای شود.

مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان تاکید کرد: با توجه به این که در دنیا رتبه مناسبی در اهدای عضو نداریم، باید به مقوله فرهنگسازی در این زمینه توجه جدی شود.

وی در خصوص اهدای عضو از زنده، با بیان اینکه بین پیوند کلیه از فرد زنده و فرد مرگ مغزی افتراق گذاشته نمی‌شود، گفت: دو فیلم در سینمای ایران در حوزه اهدای عضو ساخته شد ‌که بسیار اشتباه بود و تحقیقی در این زمینه صورت نگرفته بود، اهدای عضو از فرد سکته مغزی زیر نظر وزارت بهداشت انجام می‌شود. اهدای عضو از طریق فرد زنده تصمیمی بود که ۳۰ سال قبل توسط دولت گرفته شده است و ارتباطی با انجمن اهدای عضو ندارد و اهدا از افراد مرگ مغزی کاملا به صورت رایگان انجام می‌شود.

نجفی‌زاده اضافه کرد: امکان فروش قلب وجود ندارد و به دلیل اینکه قلب تنها چند ساعت پس از مرگ مغزی زنده است و برداشت مغز نیازمند جراحی‌ تخصصی است. هدف انجمن اهدای عضو ایرانیان فرهنگ‌سازی در زمینه اهدای عضو است و اقدامات انجمن باعث شده مسئله اهدا از فرد زنده کاهش پیدا کند.

در ادامه  ایرج فاضل پدر پیوند عضو ایران، با اشاره به ماجرای استفتا از امام خمینی (ره) درخصوص اهدای عضو در آن سال‌ها و موافقت ایشان، گفت: این اقدام جان انسان‌های زیادی را نجات داد.

وی افزود: خداوند پس از خلقت انسان در قرآن کریم، به خودش تبریک گفته است  و باید توجه داشته باشیم که انسان موجود پیچیده‌ای بوده و بدون مغز نمی‌تواند به زندگی خود ادامه دهد. مغز مرکز خلقت بوده و تا روزی که مغز انسان کار کند، انسان دارای نام و نشان است.

فاضل گفت: در برهه‌ای برای استفاده از پیوند عضو نیاز به دو اجازه شرعی و قانونی داشتیم که موضوعات بسیار مهمی بود. در سال ۱۳۶۸ امام خمینی (ره) استفتائی را برای اهدای عضو صادر کردند و بر اساس این طرح جان بسیاری از انسان ها نجات یافت و ۹ سال بعد قانون آن توسط مجلس تصویب شد.

در ادامه علیرضا نوبخت، نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت اهدای عضو توضیح داد: باید توجه داشته باشیم که امسال استان‌های زیادی را سیل فرا گرفت و کشور با برخی از مشکلات مواجه است، اما این موضوعات باعث نمی‌شود که ما از توانایی‌های خودمان در زمینه آموزش و فرهنگ‌سازی عقب بنشینیم. اهدای عضو موضوع بسیار مهمی است که خداوند در قرآن کریم نیز برای آن اهمیت زیادی قائل شده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به اهمیت اهدای عضو توضیح داد: جشن نفس امسال به صورت متفاوتی برگزار خواهد شد و شهرداری شهر تهران و سایر شهرها باید در زمینه فرهنگ سازی کمک زیادی انجام دهند.

وی افزود: انجمن اهدای عضو ایرانیان از چند ضلع اصلی برخوردار است که مسائل پزشکی و فرهنگی از جمله اضلاع اصلی آن به شمار می‌رود.

نوبخت گفت: امسال تلاش خواهیم کرد که تمام شهرها در این زمینه سهیم باشند و جشن نفس با الگوی جدیدی اجرایی خواهد شد و شهرداری تهران و سایر استان‌ها بسیج می‌شوند تا چهره شهر در راستای فرهنگ‌سازی اهدای عضو تغییر کند.

نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در خصوص قاچاق عضو گفت: طبق قوانین جاری کشور قاچاق عضو جرم بوده و قابل مجازات است. موضوع دیگری که خلاف نیت بنیان‌گذارن اشاعه پیدا کرد، موضوع خرید و فروش عضو بوده که این کار زشت و ناصحیح است.با کمک معاونت درمان وزارت بهداشت، پیش نویسی در شورای عالی وزارت بهداشت تهیه خواهد شد تا در این خصوص تصمیم‌گیری شود و به این اتفاق رسیدگی شود.

در ادامه این نشست خبری رضا کیانیان با اشاره به اهمیت اهدای عضو و ترویج فرهنگ آن توضیح داد: ما به عنوان سفیران فرهنگی باید در خصوص فرهنگ‌سازی اهدای عضو اقدام مناسبی انجام دهیم.

وی در پایان گفت: توجه داشته باشیم که ما همیشه نواقص و قصور پزشکان را می‌بینیم، در صورتی که پزشکان اقدامات بسیار بزرگی انجام داده‌اند و لازم است کارهای پزشکان که بسیاری از آنها آموزنده و تماشایی است، به صورت سریال نمایش داده شوند.

پایان پیام/

مطالب مشابه