شاخص‌های بهداشت دهان و دندان وضعیت مناسبی ندارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعید نمکی در جشن ملی مدارس ابتدایی عاری از پوسیدگی دندان در نمین اردبیل، اظهار داشت: خوشبختانه دستاوردهای نظام سلامت از جمله کاهش مرگ و میر مادران باردار و کودکان کمتر از یک و پنج سال در کشور قابل توجه بوده و در زمینه تربیت پزشک و متخصص نیز افتخارات ارزشمندی داشته ایم، به طوری که در علم پزشکی بی نیاز هستیم، اما از نظر شاخص های بهداشت دهان و دندان وضعیت کشور مناسب نیست و بنابراین نیازمند توجه و تمرکز بر پیشگیری از بیماری های دهان و دندان هستیم.

وزیر بهداشت ادامه داد: همیشه به مدیران و سیاستگذاران کشور می گویم که سرمایه‌های این مملکت منابع نفت و زیرزمینی نیست بلکه دانش آموزان، معلمان، پدران و مادرانی هستند که فرزندان خود را به خوبی تربیت می‌کنند و اگر بخواهیم دیابت، فشار خون، چاقی، آسیب‌های اجتماعی و اعتیاد را در جامعه کم کنیم، حتما باید به سراغ مدارس برویم تا شیوه صحیح زندگی به دانش آموزان آموزش داده شود.

نمکی با اشاره به اجرای طرح نماد در مدارس سراسر کشور، گفت: چند سال پیش، زمانی که در سازمان برنامه و بودجه حضور داشتم در مورد کاهش آسیب‌های اجتماعی مباحثی مطرح شد که اعتقاد داشتم باید کاهش این آسیب‌ها را از مدارس آغاز کرد و طرحی تحت عنوان نظام مراقبت های اجتماعی دانش آموزان یا نماد را نوشتیم و در کشور اجرایی شد که دستاوردهای ارزشمندی نیز به همراه داشته است.

وی افزود: در شاخص های بهداشتی وضعیت مناسبی در بین کشورهای مدیترانه شرقی داریم،اما در خصوص شاخص های مربوط به بهداشت دهان و دندان وضعیت مناسبی وجود ندارد، متاسفانه این شاخص در کشور مناسب نیست و در استان اردبیل نیز این شاخص بالاتر از متوسط کشوری قرار داشته است، اما با کمک معاونت بهداشت وزارت بهداشت و آموزش و پرورش استان اردبیل، طرح مدارس بدون پوسیدگی دندان در اردبیل اجرا شد و در ماه‌های آینده در کل استان و نیز در کل کشور اجرایی خواهد شد.

وزیر بهداشت اضافه کرد: ۳۲۰۰ دندانپزشک در شبکه های بهداشت و درمان و ۳ هزار و ۶۰۰ یونیت دندان پزشکی در کشور وجود دارد و از این ظرفیت استفاده خواهیم کرد تا در سال ۹۸ حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر دانش آموز پایه ششم ابتدایی را عاری از پوسیدگی دندان کنیم. همچنین با استفاده از این ظرفیت سایر گروه‌های آسیب‌پذیر را نیز تحت پوشش خدمات دندانپزشکی قرار خواهیم داد.

به گزارش وب دا نمکی در پایان یادآور شد: از معلمان و والدین تقاضا دارم که آموزش مسواک زدن صحیح را به فرزندان خود بیاموزند که این کار به سلامت دهان و دندان و پیشگیری از هزینه های سنگین دندانپزشکی در آینده کمک می‌کند.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.