پرونده الکترونیک سلامت هدف نیست، ابزاری است در جهت برداشتن گام‌های وسیع‌تر
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حمیدرضا صفی‌خانی در اجلاس معاونین درمان دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور، اظهار کرد: هدف ما از پیاده سازی پرونده الکترونیک سلامت، شکل گیری تمامی نظام های ارتقای سلامت است و پس از سال ها، این موضوع یک فرصت تاریخی برای اجرای نظام سلامت الکترونیک محسوب می شود.
 
رییس مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت ادامه داد: اجرای نظام سلامت الکترونیک یکی از سه اولویت اصلی وزیر بهداشت بوده و ساختار لازم آن در سطح ستاد و دانشگاه ها فراهم شده است.
 
وی افزود: اجرای نظام سلامت الکترونیک و پرونده الکترونیک سلامت در واقع هدف نیست، بلکه ابزاری در جهت برداشتن گام های وسیع تر است. هر آنچه که در کاغذ انجام می شد، در این نظام در قالب الکترونیک فراهم می شود، تا بر مبنای آن تصمیم گیری های درست صورت گیرد. همچنین، ارتقای کیفیت، ارتقای کارایی، کاهش هزینه و مشارکت مستقیم مردم در ارتقای سبک زندگی از ویژگی های آن است و اجرای آن، نظارت مبتنی بر اطلاعات را فراهم می کند.
 
صفی‌خانی گفت: اولین گام در جهت شکل گیری نظام سلامت الکترونیک، ملحق کردن دانشگاه های باقی مانده به سامانه الکترونیک سلامت و تکمیل اطلاعات و پیگیری اتصال قطعی مراکز است، با این اقدام، می توان نظام ارجاع را شکل داد.
 
رییس مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت تصریح کرد: استقرار نظام ارجاع از سطح یک به دو، برقراری امکان ارسال الکترونیک اسناد به سازمان های بیمه گر، استحقاق سنجی هویت و استحقاق سنجی خدمت، از محورهای برقراری پرونده الکترونیک سلامت است. اولین گام در تشکیل پرونده الکترونیک سلامت نیز هویت سنجی است که با انجام آن اتصال به شبکه بهداشتی و استحقاق خدمت و نظام ارجاع از سطح ۱ به ۲ فراهم می شود، در حال حاضر، این روند در 6 دانشگاه در حال انجام است. 
 
وی اظهار کرد: هر اتفاقی که در زمینه سلامت رخ می دهد، از پیش از تولد تا بعد از مرگ، در این نظام ثبت خواهد شد تا براساس آن، تصمیمات صحیح اتخاذ شود. 
 
صفی‌خانی ادامه داد: وزارت بهداشت در تلاش است به منظور یکپارچگی خدمات، قراردادهای شرکت های ارائه دهنده خدمات فناوری اطلاعات را ساماندهی کند تا برنامه ریزی ها در جهت ایجاد تفاهم نامه ای برای بستن قراردادهای پشتیبانی توسط دانشگاه ها و در جهت تسهیل نظارت، صورت گیرد.
 
رییس مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت گفت: همچنین ایجاد نظام نوبت دهی الکترونیک به شکل متمرکز یکی از مهمترین سرویس های الکترونیک است که دانشگاه ها به عنوان متولی عمل می کنند.
 
به گزارش وب‌دا وی در پایان اضافه کرد: سیستم فناوری اطلاعات در مراکز سرپایی، داروخانه ها و آزمایشگاه ها نیز مبتنی بر بار مراجعات طراحی خواهند شد.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.