هنر، زبان زیبای گفتمان عشق و عاشقی است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، سعید نمکی در مراسم اختتامیه پنجمین جشنواره بین المللی عکس سلامت در زنجان اظهار داشت: در بین همه هنرها در کنار شعر و شاعری و موسیقی، به عکاسی علاقه وافری دارم و معتقدم که عکاسی، هنر جاودانه و مانا کردن لحظات میرا و گذرا است که می توان این لحظات را در قابی برای همیشه نگه داشت.

وی تصریح کرد: هنر همواره آرام کننده روان یک جامعه نیست بلکه بیانگر درون پریشان یا آرام یک جامعه است و عده ای می پرسند که چرا موسیقی ایران اینقدر گوشه های غم انگیز دارد. به عنوان نمونه، آواز دشتی غم انگیز است چون این سرزمین همواره مورد هجوم، پر از غم و اندوه و هجمه و گاهی اوقات شادی و نشاط بوده است و اینکه فکر کنیم هنر که آیینه تمام نمای احساسات یک جامعه و روح لطیف هنرمندان یک کشور است و همواره بخواهد شادی را منتقل کند، اندیشه عبثی است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه هنرمند آیینه تمام نمای زمان خودش است، افزود: هنرمند می تواند پژواک درون آرام یا ناآرام خود را با ابزار هنر به نسل های آینده منتقل کند.

نمکی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: اولین رکن رسیدگی به نظام سلامت به ویژه در کشورهایی مانند ایران، رسیدگی به بهداشت روان است و اگرچه اقتصاد یک جامعه می تواند بر بهداشت روان تاثیر گذارد اما همه تاثیرگذاری با شرایط اقتصادی یک کشور نیست چون انسان های پولدار غمگین یا بی پول شاد، کم نیستند.

وی افزود: برخی افراد معتقدند که اگر یک تکنولوژی جدید وارد کشور شد، می توانیم شاد و با نشاط باشیم، برای مثال مشاهده می شود که گوشی همراه و تلفن که زمانی ابزار شادمانی و گفتمان بودند، امروز به ابزار گسست جامعه ما تبدیل شده اند، به طوری که در میان جمع هستیم، اما حواسمان جای دیگر است و این ابزار که موجب پیوست اجتماعی بود، به ابزار گسست اجتماعی تبدیل شده است. تئوریسین ها در کشورهای مختلف هم، نباید دچار این تصور اشتباه شوند که اگر اتفاقی در معیشت و تسهیل در ارتباطات رخ داد، وضعیت بهداشت روان هم بهبود پیدا می کند.

وزیر بهداشت ضمن تاکید بر اینکه توسعه زیرساخت های زندگی، در برخی موارد، انسان ها را از همدیگر دور می کند، گفت: امروز با خصوصی سازی محیط زندگی حتی از وضعیت همسایه های خودمان نیز اطلاعی نداریم و برگشت به شیوه های قدیمی زندگی و زندگی با هم، بسیار ضروری است.

نمکی از افسردگی به عنوان یکی از عارضه های مهم جامعه یاد کرد و افزود: روان های افسرده برای انحراف، اعتیاد و آسیب های اجتماعی، آمادگی دارند. چرا آمار مسمومیت با الکل دست ساز در کشور رو به افزایش است؟ چرا این واقعیت را نمی پذیریم که روح های افسرده به سوی مواد مخدر گرایش دارند؟ چرا روان پریشی ها را جدی نمی گیریم و برنامه ها را شاد نمی کنیم؟ مقام معظم رهبری بارها تاکید کردند که به جامعه یاس و ناامیدی منتقل نکنید و بذر ناامیدی در دل مردم نپاشید.

وزیر بهداشت با اشاره به لزوم تقویت فضای شاد در جامعه، گفت: در عالم تشیّع، 14 تولد و 13 وفات داریم یعنی یک شادی اضافه برای مردم داریم، اما همه روزها را تبدیل به نوحه خوانی و روضه خوانی کردن، اشتباه است. بنده از کودکی با عشق اباعبدالله الحسین (ع) بزرگ شدم، اما می دانم که مردمان افسرده نیازمند فضای شادمان تر هستند.

دکتر نمکی یادآور شد: حدود 30 سال پیش، پروژه شهر سالم را نوشتیم و در قالب آن، نرده پارک ها را جمع کردیم که شهروندان، فضای پارک ها را فضای خانه خود بدانند و به روح نوازی رنگ در فضاهای مختلف، توجه و تمرکز کردیم و الگوی روح نوازی رنگ، توانست مشکلات بهداشت روان کشور را به طور قابل توجهی کاهش دهد.

پایان پیام/

مطالب مشابه