استان البرز یکی از قطب‌های دارویی کشور محسوب می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سورنا ستاری، در سفر استانی خود به استان البرز در بازدید از یکی از شرکت‌های دارویی دانش‌بنیان، با بیان اینکه پتانسیل‌های علمی زیادی به‌ویژه در حوزه تولید دارو در کشور ایجاد شده است، افزود: با توجه به این توانمندی‌ها اکوسیستم داروسازی شیمیایی و بیوتکنولوژی ایجاد شده است که استان البرز یکی از استان‌های مهم کشور در این زمینه است.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور با اشاره به استقرار شرکت‌های بزرگ و توانمند در استان البرز، خاطرنشان کرد: با توجه به پتانسیل‌های موجود در این استان، استان البرز یکی از قطب‌های اصلی کشور در عرصه داروسازی محسوب می‌شود.

وی افزود: این شرکت‌ها توانسته‌اند در شرایط فعلی و با وجود تحریم‌ها علیه کشور زودتر از زمان مقرر پروژه‌های دارویی خود را اجرا کنند.

ستاری با اشاره به برنامه‌های این معاونت در تولید اقلام دارویی و مواد اولیه آن، خاطر نشان کرد: تولید اقلام دارویی و داروهای شیمیایی و نوترکیب در دستور کار معاونت علمی قرار دارد و امیدوارم که همه این شرکت‌ها بتوانند در این برنامه موفق عمل کنند.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور با اشاره به همکاری مناسب وزارت بهداشت با استارتاپ‌ها گفت: این همکاری موجب شده که تعداد قابل توجهی از داروها به مرحله تولید برسند.

وی اظهار کرد: حرکتی که در شتابدهنده‌ها شروع شده است، روش جدیدی برای حل و رفع مشکلات و مسایل کشور است. این روش جدید قطعاً توسعه می‌یابد، شتابدهنده پرسیس ژن یکی از نمونه‌های موفق در این زمینه است.

ستاری ادامه داد: آنچه که از ما به یادگاری می‌ماند، همین جوانانی هستند که در شرکت‌های دانش‌بنیان فعال می‌شوند.

معاون علمی رییس‌جمهور اضافه کرد: در حال حاضر بیش از ۲۰۰ فارغ‌التحصیل دوره دکتری در این شتابدهنده مشغول به فعالیت شدند که اگر می‌خواستیم آنها را استخدام کنیم، بودجه زیادی را می‌طلبید.

وی با بیان اینکه این روش در معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری پیگیری می‌شود، خاطر نشان کرد: علاوه بر آن کارخانه‌های نوآوری در کنار دانشگاه‌ها و مراکز شهری تقویت خواهند شد.

ستاری با اشاره به همکاری مناسب وزارت بهداشت در تسریع زمان آزمایش و تست‌های دارویی، افزود: این همکاری موجب شده که عدد مناسبی از داروهای تولیدشده در شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها ثبت شود و یا به مرحله تولید برسند.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور در پایان ابراز امیدواری کرد با تلاش‌های صورت گرفته به‌زودی محصولات آماده دارویی جدید به بازار عرضه شوند.

به گزارش ایسنا امروز با حضور معاون علمی‌وفناوری رییس‌جمهور و وزیر بهداشت از دو داروی جدید مرکز رشد فناوری فرآورده‌های بیوتکنولوژی رونمایی شد.واکسن طاعون نشخوارکنندگان کوچک از جمله این محصولات بود. این واکسن برای طاعون نشخوارکنندگان کوچک چون گوسفند و بز استفاده می‌شود؛ عنوان این واکسن PPR است.محصول دیگر پادزهر ۶ ظرفیتی نیش عقرب و مار است. این محصول با عنوان اسکوفب عرضه شده است.

امروز در مجموع از ۶ داروی ایرانی که توسط محققان در شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی در حوزه سرطان، دیابت و در حوزه دام به تولید رسیده‌اند با حضور معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و استاندار البرز در شهرک صنعتی اشتهارد رونمایی به عمل آمد.

پایان پیام/

مطالب مشابه