بازرسی و نظارت، عنصر اصلی برای عادلانه کردن تعرفه‌های پزشکی است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، همایون هاشمی در رابطه با وجود انتقاد جامعه  پزشکی نسبت به نحوه افزایش تعرفه‌های پزشکی و اظهارنظر رئیس سابق سازمان نظام پزشکی مبنی بر اینکه رسیدن به تعرفه‌های واقعی غیرممکن است و اگر بخواهند تعرفه‌ها را عادلانه کنند به سال‌ها زمان نیاز است، گفت: منظور از تعرفه‌های عادلانه، عدالت به معنای مطلق نیست، بلکه بدین معناست که باید برای ساماندهی این بخش زیرساخت‌های لازم در جهت ایجاد شبکه‌ای نظام‌مند، قابل پیش‌بینی، پایش و گزارش‌دهی فراهم شده که مشمول زمان شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: بازرسی و نظارت عنصر اصلی برای عادلانه کردن تعرفه‌های پزشکی است و برای اینکه بتوانیم یک مصوبه یا بخشنامه‌ای را به صورت مطلوبی اجرا کنیم، لازم است که شبکه نظارتی دقیقی داشته باشیم.

 وی افزود: این شبکه نظارتی باعث می‌شود تا متخلفان را به موقع شناسایی کرده و به سازمان‌های ذیصلاح و قوه قضائیه معرفی کنیم و در عمل یک چرخه مناسب اجرایی-نظارتی را ایجاد کنیم.

هاشمی گفت: موضوع تعرفه‌ها سالهاست که مورد بحث بوده است، ضمن اینکه در این حوزه گام به گام در حال رسیدن به شرایط نسبتا خوبی هستیم، همچنین این نکته حائز اهمیت است که هم تعیین تعرفه‌های پزشکی، پیراپزشکی و خدمات مرتبط با آنها و هم قیمت‌گذاری داروها باید از پویایی لازم در بستر زمان برخوردار باشد.

رئیس فراکسیون غذا و دارو مجلس اضافه کرد: ما نمی‌توانیم به صورت سخت و مطلق با موضوع تعرفه‌ها برخورد کنیم، چرا که شاید لازم باشد نرخ کالایی را چند بار در سال تغییر دهیم، به این دلیل که شرایط مختلفی از جمله تورم، درآمد مردم و یارانه‌هایی که برای این محصولات لحاظ می‌شود، بر قیمت‌گذاری‌ها اثرگذار است، بنابراین نباید اصراری بر ثبات قیمت‌ها در طول یک‌ سال وجود داشته باشد.

وی تصریح کرد: اگر شرایط اقتصادی کشور به سمت مطلوب پیش برود، می‌‎توانیم برمبنای قیمت‌گذاری معکوس هم اقدام کنیم، به این صورت که قیمت یک دارو یا خدمت را کاهش دهیم، کمااینکه در بسیاری از کشورها این روش بکار گرفته شده است.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت این نماینده مردم در مجلس دهم در پایان تاکید کرد: همیشه نباید قیمت‌گذاری‌ها صعودی باشد، بلکه گاه می‌توانیم به نفع مردم نرخ تعرفه‌ها یا داروها را کاهش دهیم تا مانع از تحمیل فشار اقتصادی بر مردم شویم.

پایان پیام/

مطالب مشابه