طراحی دستگاه سی‌تی اسکن چهاربعدی با قابلیت کاهش آسیب دیدگی سلول‌های سالم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، یکی از معایب دستگاه‌های سی‌تی‌اسکن در بیماری سرطان، آسیب‌دیدگی سلول‌های سالمی است که در کنار سلول‌های سرطانی قرار دارند؛ جوانان ایرانی با تأسیس یک واحد فناوری در پارک علم و فناوری همدان، اقدام به طراحی نرم‌افزار دستگاه سی‌تی‌اسکن چهار بُعدی مبتنی بر مفهوم واقعیت افزوده کردند تا از این طریق به سلول‌های سالم همزیست در کنار سلول‌های سرطانی کمک کنند و میزان آسیب‌دیدگی آن‌ها را کاهش دهند.

سعید بیات مدیرعامل شرکت بیتانگارافزار درباره محصول تولیدی شرکت گفت: این نرم‌افزار در ابتدا عنوان پایان‌نامه‌ای در مقطع کارشناسی ارشد بود که مورد استقبال قرار گرفت و به ایده‌ای برای تولید نرم‌افزار تبدیل شد، با وجود اینکه مدل خارجی این دستگاه در دیگر کشورها تولید شده است؛ اما تا چند سال پیش به ایران وارد نمی‌شد، اکنون نیز نمونه خارجی آن تنها در شهر مشهد با قیمت بسیار بالایی خریداری و راه‌اندازی شده است.

بیات گفت: 12 نفر از جوانان همدانی همت کردند و این ایده را به واقعیت تبدیل کردند، الان نیز نمونه اصلی این نرم‌افزار تولید شده و در حال ارتقای آن هستیم، این دستگاه می‌تواند جایگزین دستگاه‌های فعلی با ضریب خطای کمتر باشد.

وی افزود: این دستگاه ایرانی حرکات تومور را شبیه‌سازی می‌کند و در اختیار فیزیک پزشک قرار می‌دهد، این کار کمک می‌کند که سلول‌های سالم اطراف سلول‌های سرطانی، آسیب کمتری ببینند، نمونه خارجی این دستگاه، حدود 2 میلیون دلار قیمت دارد که قیمت تمام‌شده دستگاه تولیدشده در شرکت ما حدود 300 میلیون تومان "حدود 24 هزار دلار" است.

مدیرعامل شرکت بیتانگارافزار ادامه داد: ساختار این دستگاه از همان ابتدا بومی‌سازی شده بود؛ اما هنوز مدل آن بومی‌سازی نشده است و در حال ارتقای دستگاه برای بومی‌سازی مدل آن هستیم، این نرم‌افزار در بخش واقعیت افزوده فقط در صنعت پزشکی کاربرد ندارد بلکه در دیگر حوزه‌ها مانند صنعت تبلیغات نیز از این نرم‌افزار استفاده می‌شود.

بیات اضافه کرد: نمونه اصلی آن توسط دانشگاه علوم پزشکی اصفهان خریداری شده است و پس از ارتقای مدل، برای فروش بیشتر آن تبلیغات خواهیم داشت.

وی درباره کمک‌های معاونت علمی به این شرکت، گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یکی از معدود نهادهایی است که به شرکت‌های نوپا و واحدهای فناور کمک می‌کند ولی ما هنوز برای دریافت خدمات، درخواستی به معاونت علمی و فناوری ارائه نکرده‌ایم.

به گزارش ایرنا مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان در پایان با اشاره به صادرات محصول تولیدی شرکت، بیان کرد: یکی از اهداف ما برای تولید این نرم‌افزار و دستگاه، صادرات آن است؛ هرچند اکنون با توجه به نوسانات شدید دلار و ارز نمی‌توانیم به این هدف برسیم اما حتماً با ثبات بازار، اقدام به صادرات محصول خواهیم کرد.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.