حدود ۱۵ میلیون بیمار مبتلا به فشارخون در کشور وجود دارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، باقر لاریجانی در جلسه‌ کارگروه آموزش کمپین کنترل فشار خون با اشاره به درگیر بودن یک سوم جمعیت بزرگسالان ایران به فشار خون بالا گفت: هدف اصلی این کمپین، راه‌اندازی گفتمان فشارخون در خانواده‌ها و آگاه سازی اجتماعی است.
 
 نایب رییس کمیته‌ی ملی بیماری‌های غیر واگیر ادامه داد : یکی از راه‌های موثر در آموزش عمومی، مطرح کردن مساله در رسانه‌ها توسط افراد شناخته شده است تا تاثیری شگرف داشته باشد.
 
لاریجانی با اشاره به گستردگی موضوع فشار خون بالا در کشور خاطرنشان کرد: لازم است یک راهنمای بالینی "گایدلاین" ملی با کمک اساتید همه‌ رشته‌ها در حوزه‌ فشار خون، تنظیم و همچنین از ظرفیت بخش خصوصی در کنترل فشار خون، بهره‌برداری شود.
 
وی افزود: اطلاعات خوبی در  رابطه با وضعیت فشارخون در استان ها و شهرستان ها در اختیار وزارت بهداشت قرار دارد، باید این اطلاعات در اختیار استانداران و دانشگاه‌های هر منطقه قرار گیرد تا آموزش عمومی و فرهنگ‌سازی بومی انجام شود. دانشگاه‌های علوم پزشکی موظف هستند با توجه به مصوبات وزارت بهداشت درخصوص کنترل فشارخون، بومی سازی را در دستور کار خود قرار دهند.
 
عضو شورای راهبردی بسیج ملی کنترل فشارخون بالا یادآور شد: تهیه‌ بانک اطلاعاتی از آنچه انتشارات مختلف با موضوع فشار خون چاپ کرده‌اند و یا ساخت فیلم کوتاه آموزشی برای کنترل فشار خون توسط دانشگاه علوم‌ پزشکی مجازی می‌تواند از راهکارهای دیگری برای آموزش در این حوزه باشد.
 
در ادامه رامین حشمت عضو دبیرخانه کمیته ملی بیماری‌های غیر واگیر در پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم‌پزشکی تهران گفت: بسیج ملی کنترل فشار خون بالا با در نظر داشتن افراد 30 سال به بالا، بیماران کلیوی و زنان باردار در همه‌ سنین به عنوان گروه هدف، از 27 اردیبهشت سال جاری آغاز و تا 15 تیرماه ادامه خواهد داشت. 
 
وی افزود: از روز 27 اردیبهشت‌ماه تا 17 خرداد، برنامه‌ فضاسازی و اطلاع‌رسانی انجام می‌شود و از 17 خرداد تا 15 تیر عملیات میدانی، اندازه‌گیری فشارخون و ثبت و ارجاع بیماران، در دستور کار قرار دارد.
 
حشمت ضمن ارائه‌ گزارشی از جان باختن 97 هزار ایرانی در سال 2017 بر اثر بیماری‌های مرتبط با فشارخون خبر داد و اظهار داشت: از سال 1990 تا سال 2016، شیوع پرفشاری خون در ایران حدودا 3 برابر شده است.
 
عضو دبیرخانه کمیته ملی بیماری‌های غیر واگیر در پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم‌پزشکی تهران با بیان اینکه از میان حدود 15 میلیون بیمار مبتلا به فشارخون، فقط 60 درصد آنها از بیماری خود اطلاع دارند و فقط نیمی از بیماران برای کنترل بیماری خود دارو دریافت می‌کنند گفت: متاسفانه تعداد کمی از بیماران، فرآیند درمان را دنبال کرده و در نهایت، فشارخون 19 درصد این بیماران کنترل می‌شود.
 
وی از افزایش نسبت شناسایی و شروع دوره‌ مراقبت و درمان برای بیماران مبتلا به پرفشاری خون و سنجش آگاهی جامعه نسبت به عوامل خطر، پیامدها و تشخیص زودرس، به عنوان اهداف وزارت بهداشت در راه‌اندازی بسیج ملی کنترل فشار خون بالا یاد کرد. 
 
در ادامه این نشست فرشاد فرزادفر رییس مرکز تحقیقات بیماری‌های غیر واگیر پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم‌پزشکی تهران هم، با اشاره به اهداف تعیین شده از سوی WHO گفت: اگر در مسیر حرکت کمپین کنترل فشارخون بالا به اهداف WHO  دست یابیم تا سال 2025، 54000 فقره مرگ و میر کاهش می‌یابد.
 
وی افزود: در سال 2016 نسبت به سال 1990، میزان فشارخون در همه‌ استان‌ها 2 برابر شده است، باید توزیع منابع آموزشی و بهداشتی در این حوزه براساس وضعیت مناطق و با توجه به شرایط فرهنگی، تغذیه‌ای، اجتماعی، رفتاری و سیستم‌های درمانی باشد.
 
فرزاد فر گفت: علاوه بر کمپین اجرایی به کمپین آموزشی نیز نیاز هست تا رفتارهایی مانند کاهش مصرف 3 گرمی نمک روزانه و حذف نمک سفره در مردم نهادینه شود. باید به سایر ریسک فاکتورهای همراه فشار خون اعم از قند خون و چربی خون نیزتوجه شود.
 
به گزارش وب‌دا در پایان سایر شرکت کنندگان نیز با ارائه‌ پیشنهاداتی درخصوص کاهش سن گروه هدف از 30 سال به 18 سال، تامین نیروی کافی و آموزش دیده برای کمپین، تهیه‌ شعار و فرهنگ‌سازی برای کمپین با توجه به سن مخاطبین، استفاده از فرصت آموزش کودکان با همکاری آموزش و پرورش، توجه به تغذیه‌ افراد جامعه، استفاده از فرصت ماه رمضان برای آموزش، استفاده از فضای مجازی، ساخت انیمیشن‌های جذاب در زمینه‌ ‌فشارخون و جلب توجه مردم به مشکلات ناشی از فشارخون بالا، راهکارهایی برای موفقیت بسیج ملی کنترل فشار خون بالا در کشور ارائه کردند.

پایان پیام/

مطالب مشابه