شیب ابتلا به فشارخون، روند صعودی طی کرده است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، باقر لاریجانی با بیان این مطلب، افزود: در ایران، یک سوم جمعیت مبتلا به فشارخون بالا هستند، همچنین، یک چهارم جمعیت بزرگسال مبتلا به چربی خون بوده و یک سوم جمعیت نیز چاق بوده و 60 درصد جمعیت کشور، فعالیت فیزیکی کافی ندارند.
 
نایب رییس کمیته ملی کنترل و پیشگیری بیماری های غیرواگیر ادامه داد: امروزه، مردم از الگوی تغذیه ای ناسالم و غیرمنطبق با سلامتی، پیروی کرده و تغذیه مناسبی ندارند، میزان متوسط نمک مصرفی در ایران، 12 گرم است و چنانچه این میزان به 3 گرم کاهش پیدا کند، یک سوم از ابتلای به بیماری های قلبی و عروقی نیز کاهش پیدا خواهد کرد. 
 
وی فشارخون را یکی از ریسک فاکتورهای بسیار مهم در ابتلا به بیماری های غیرواگیر، برشمرد و گفت: براساس سند چشم انداز 2025، متعهد هستیم که 25 درصد از مرگ های ناشی از بیماری های قلبی و عروقی را کاهش دهیم و امیدواریم این هدف را، با کنترل فشارخون بالا، سامان دهیم. 
 
لاریجانی گفت: سالانه، 100 هزارنفر در اثر ابتلا به بیماری های ناشی از فشارخون بالا ازبین می روند، تصریح کرد: 28 درصد زنان و 25 درصد مردان به فشارخون بالا مبتلا هستند، البته این آمار براساس موارد ثبت شده برآورد شده است. 
 
عضو شورای راهبردی بسیج ملی کنترل فشار خون بالا با بیان اینکه 60 درصد جمعیت دارای فشارخون بالا، از فشارخون خود اطلاعی ندارند، اظهار کرد: طبق آمارهای ثبت شده از سال 1990 تا 2016، شیب ابتلا به فشارخون، روند صعودی طی کرده است.
 
وی اضافه کرد: درحال حاضر 15 میلیون نفر در کشور به فشار خون مبتلا هستند و این میزان در تمام استان ها، روبه افزایش است. البته برخی استان ها وضعیت بدتری دارند و نیاز است که برنامه ریزی های استانی ویژه ای اتخاذ و اجرایی شود. 
 
لاریجانی در پایان تصریح کرد: فقط 40 درصد از جمعیتی که به فشارخون مبتلا هستند، داروی مربوطه را دریافت کرده و تحت مراقبت درمانی قرار دارند و این موضوع به آن معنا است که 60 درصد از افرادی که از فشارخون خود اطلاعی ندارند، داروی مناسب دریافت نکرده و تحت مراقبت درمانی نیستند.

به گزارش وب‌دا بسیج ملی کنترل فشارخون، از تاریخ 27 اردیبهشت ماه، همزمان با روز جهانی فشارخون، با شعار "فشارخون؛ بدانیم و اقدام کنیم"، در سراسر کشور، برگزار خواهد شد.

پایان پیام/

مطالب مشابه