افزایش مالیات دخانیات در برنامه ششم توسعه آمده است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، عباسعلی پوربافرانی با اشاره به انتقاد وزارت بهداشت مبنی افزایش بیماری‌های تنفسی و لابی‌هایی که باعث می‌شود مالیات کمتری بر مواد دخانی در نظر گرفته شود گفت: قطعا اصل موضوع کاملا درست است چراکه بیماری‌های تنفسی یکی از بیماری‌های شایعی است که مصرف دخانیات نیز در ایجاد و تشدید آن از عوامل مهم به شمار می‌رود.

وی افزود: در برنامه ششم توسعه پیش‌بینی شده که مالیات دخانیات افزایش پیدا کند، در برنامه ششم افزایش مالیات دخانیات آمده اما دلیل اینکه برخی از ملاحظات ایجاد می‌شود این است که دو موضوع اصلی در مصرف دخانیات مثل قاچاق و تولید داخل را داریم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: اگر قانونی که در این زمینه مصوب می‌شود، تمام ابعاد را پیش بینی نکرده و قانون درست نباشد و بیاییم تمام کارخانجات دخانیات را تعطیل کنیم، به نظر کار خوبی است اما در کنار آن با کاهش مصرف دخانیات مواجه نخواهیم بود بلکه با قاچاق سیگار خارجی به داخل کشور رو به رو می‌شویم.

پوربافرانی گفت: حوزه‌ای که در این زمینه کار می‌کند، قبل از قانونگذاری باید فرهنگ عمومی مردم را در جهت تغییر الگوی مصرف سیگار و کاهش آن به نحوی در جامعه رقم بزند که بتواند مردم را از اثرات سوء مصرف سیگار مطلع کند و آموزش‌های لازم انجام شود.

نماینده مردم در مجلس دهم با انتقاد از اینکه در برخی از اماکن عمومی همچنان استعمال دخانیات وجود دارد، تصریح کرد: انتظار می‌رفت که استعمال دخانیات در اماکن عمومی وجود نداشته باشد یعنی متولیان امر مانند وزارت بهداشت و نهادهای زیربط و کسانی که در این زمینه اظهار نظر می‌کنند قانون را اجرا کنند چراکه قانون در این حوزه وجود دارد، و با اجرای قانون حتما اثرات خود را خواهد گذاشت.

وی اضافه کرد: زمانی که می‌بینیم قوانین مصوب شده در حوزه اجرا با بی‌تفاوتی برخی از افراد رو به رو می‌شود، قطعا نمی‌شود تمام موضوع را در حوزه تقنین علامت‌گذاری کرد؛ لذا انتظار داریم که با رعایت قوانین موجود، بخش عمده‌ای از مصرف دخانیات در کشور کاهش پیدا کند.

پوربافرانی در مورد اینکه آیا قوانین حوزه دخانیات کافی است یا خیر با بیان اینکه بخشی از قانون باید اصلاح شود گفت: قوانین مصوب شده در حوزه دخانیات خوب، اما کم و ناقص است؛ با این وجود اگر همین قوانین کم به درستی اجرا شود می‌تواند نتیجه بخش باشد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت رئیس فراکسیون اقتصاد دیجیتال مجلس در پایان خاطرنشان کرد: مجلس یک بخشی از کار است و تمام کسانی که در این زمینه موثر هستند، باید همکاری کنند. وزارت بهداشت یکی از متولیان امر در بخش نظارت است و مردم نیز می‌توانند همکاری کنند؛ مجلس یک شورایی در رابطه با استعمال دخانیات با دو ناظر از کمیسیون بهداشت دارد و تمام اینها باید در حوزه نظارت دست به دست هم دهند و در رسانه‌ها نیز باید کاری انجام شود تا به نتیجه برسیم.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.