امضاهای طلایی در سازمان غذا و دارو صحت دارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمد نعیم امینی فرد در واکنش به اظهارات اخیر وزیر بهداشت درباره امضاهای طلایی و رانت در سازمان غذا و دارو، گفت: به دلیل اینکه سازمان غذا و دارو نهاد اصلی مجوز واردات دارو و تجهیزات پزشکی و مواد اولیه دارویی و لوازم آرایشی است و متولی سیاستگذاری های عمده در حوزه غذا و دارو است و از طرفی با توجه به اینکه بالغ بر هزاران میلیاردتومان در این حوزه گردش مالی وجود دارد باید ساختار این سازمان، یک ساختار شفافی باشد تا در گذر این ساختار شفاف آن امضاهای طلایی که وزیر بهداشت درباره آن صحبت کرده اند برچیده شود.

نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تاکید بر اینکه مساله امضاهای طلایی در سازمان غذا و دارو صحت دارد، گفت: در گذشته هم نمایندگان مجلس گزارش هایی در این‌باره داشته اند و تقاضای تحقیق و تفحص هم در گذشته مطرح شد ولی تحقیق و تفحص در آن دوران در صحن علنی مجلس رای نیاورد.

وی افزود: با توجه به اینکه وزیر بهداشت در این حوزه به لحاظ اینکه تخصص ایشان در حوزه غذا و دارو است اشراف کامل دارند فکر می کنم اگر امضای طلایی وجود داشته باشد بیشتر ناشی از مکانیزم های غیرشفاف است و اینکه باید امر تولیت را در ارتباط با غذا و دارو جدی تر بگیریم و از تصدی گری در بسیاری از موارد نظارتی دست برداریم و برویم به طرف مکانیزم هایی که سلامت کار را تضمین می کند.

امینی فرد درباره اظهاراتی راجع به اینکه به اسم دارو حدود ۴۰۰ میلیون دلار کالای لوازم آرایشی و بهداشتی وارد کشور شده و در نیمه اول سال ۹۷ تقریباً هیچ واردات مواد اولیه دارویی نداشتیم، گفت: ما چنین گزارشی در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس دریافت نکرده ایم ولی حجم بالایی بخصوص به دلیل عدم هماهنگی های اولیه ای که در تخصیص ارز وجود داشت باعث شد که تخصیص ارز را هم در وزارت صنعت،معدن و تجارت و هم در سازمان غذا و دارو داشته باشیم که حجم قابل توجهی ارز از کشور خارج شد و متاسفانه بنابراعلام های شفاهی که به ما می رسد لازم است کمیسیون بهداشت نظارتی جدی تری در اینباره اعمال کند چون واقعا مشخص نیست که این میزان ارزی که تخصیص داده شده چه در زمینه دارو و چه در زمینه تجهیزات پزشکی و یا مواد اولیه دارویی چه سرنوشتی را پیدا کرده است.

نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در خصوص اینکه آیا کمیسیون بهداشت مجلس قصد تحقیق و تفحص از سازمان غذا و دارو را دارد گفت: در گذشته تحقیق و تفحص از سازمان غذا و دارو در سال ۹۶ در صحن علنی مجلس رد شد. ما از تحقیق و تفحص تجربه خوبی نداریم به دلیل اینکه هزینه های زیادی به لحاظ نیروی انسانی و حتی هزینه های مالی صرف این کار می شود و چون تحقیق و تفحص به یک سرانجام مشخصی نمی رسد در بسیاری از مواقع تصور می کنیم از مکانیزم های دیگری استفاده کنیم.

وی ادامه داد: به عنوان مثال وقتی این آمادگی را هم وزیر بهداشت سابق دکتر حسن قاضی زاده هاشمی و هم وزیر بهداشت فعلی دکتر سعید نمکی اعلام آمادگی کرده اند که در جهت شفاف سازی گزارش هایی را تنظیم کنند و این گزارش ها مورد اعتبارسنجی واقع شود به نظر می رسد بهتر است ابتدا از این مکانیزم ها استفاده شود.

امینی فرد اضافه کرد: اگر گروهی از نمایندگان بر تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان غذا و دارو اصرار داشته باشند برابر با آیین نامه داخلی مجلس حتی اگر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در اینباره مخالفت کند این درخواست در صحن علنی مجلس قابل طرح است.

نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: وزیر بهداشت هنوز هیچ گزارشی در مورد امضاهای طلایی در سازمان غذا و دارو به کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ارایه نداده اند ولی در طی چندماه اخیر ایشان به مواردی اشاره کرده اند مثل همین مورد ۴۰۰ میلیون دلاری که صرف واردات لوازم آرایشی و بهداشتی به جای مواد اولیه دارویی شده است. ما از ایشان درخواست کردیم خودشان گزارشی در اینباره آماده کنند و تحویل کمیسیون دهند.

وی به جلسه کمیسیون بهداشت مجلس با سازمان غذا و دارو اشاره کرد و گفت: در راستای وظایف نظارتی مجلس، دکتر پیرصالحی رییس سازمان غذا و دارو و معاونین ایشان در کمیسیون بهداشت مجلس حضور پیدا کردند و گزارشی در ارتباط با وضعیت فعلی غذا و دارو و مواد آرایشی ارایه کرده اند و در مورد امضاهای طلایی و تخصیص های ارزی که به چه شکلی هزینه شده و چه سرانجامی داشته هنوز درخواست رسمی نکرده ایم که گزارشی در اینباره ارایه دهند.

امینی فرد ادامه داد: امروز تعدادی از نمایندگان مجلس تقاضای تحقیق و تفحص از سازمان غذا و دارو داشتند و این روال خود را طی خواهد کرد. باید مستندات ارایه شود و کمیسیون هم بنابر آیین نامه داخلی درخواست تحقیق و تفحص را بررسی می کند و متناسب با این محورها گزارش هایی از وزارت بهداشت و سازمان های ذیربط اخذ خواهد کرد و به شور گذاشته خواهد شد.

وی اظهار کرد: در حال حاضر شرایط کشور ما شرایط خاصی است به لحاظ اینکه مشکلات زیادی در ارتباط با مسایل ارزی داریم بنابراین هر ارزی که به هر بخشی اختصاص پیدا می کند باید آن را ردیابی کنیم و حتما نظارت داشته باشیم که در محل اصلی خود هزینه شود و از این جهت از فشار مضاعفی که بر روی مردم است حداقل بتوانیم در حوزه سلامت و در حوزه امنیت دارویی و تجهیزات پزشکی وظایف نظارتی خود را انجام دهیم.

نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: در بسیاری از مواردی که لزومی نداشته ارز اختصاص داده شده و برعکس در مواردی که باید ارز اختصاص پیدا کند اختصاص نیافته است. در گذشته یک تفاوت ناچیزی بین ارز رسمی کشور و ارزی که در بازار بوده وجود داشته ولی به دلیل شوک ارزی که ایجاد شد تفاوت های فوق العاده زیاد و شیب قیمتی ایجاد شد که طبعا هم وقتی اعلام می شود که دولت هر نوع درخواست ارزی باشد را بررسی می کند و تخصیص می دهد افرادی سودجو در تمام صنف ها نه فقط در حوزه دارو وجود دارند و به دلیل ناهاهنگی ها، این سودجویی ها اتفاق می افتد که البته به تدریج این مشکلات کم شده است.

به گزارش سلامت نیوز امینی‌فرد در پایان افزود: ما در مورد واردات تجهیزات پزشکی شدیدا مشکل داریم و نتوانسته ایم ارز نیمایی قابل توجهی را در انتهای سال ۹۷ و ماه های ابتدایی سال ۹۸ به واردکنندگان تجهیزات پزشکی بدهیم و به دلیل اینکه مکانیزم های تخصیص ارز نیمایی پیچیده شده و مشکلات بسیاری وجود دارد، واردکنندگان تجهیزات پزشکی ترجیح می دهند که وارداتی نداشته باشند که به نظر می رسد این مسئله در آینده آسیب جدی ایجاد خواهد کرد.

پایان پیام/

مطالب مشابه