آمادگی تمام نیروهای پرستاری جهت شرکت در بسیج ملی کنترل فشار خون
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مریم حضرتی در نشستی که به منظور انجام هماهنگی جهت برگزاری بسیج ملی کنترل فشارخون تشکیل شد، گفت: از آنجا که مراقبت، بخش مهمی از نظام سلامت تلقی می شود، پرستاری به عنوان یکی از علوم مراقبتی، در صدد است تا به صورت مستقل یا با مشارکت سایر ارائه دهندگان مراقبت، به ارتقای سلامت، پیشگیری از بیماری ها و مراقبت از افراد بیمار، ناتوان یا مشرف به مرگ بپردازد. 

معاون پرستاری وزارت بهداشت ادامه داد: با در نظر گرفتن چنین هدفی، ادغام و یکپارچه سازی مراقبت های ارائه شده، علاوه بر هم افزایی، منجر به توسعه طیف وسیعی از خدمات سلامت در گروه های سنی و جمعیتی مختلف و گسترش عرصه های ارائه خدمت به جامعه، منازل، مراکز ارائه مراقبت های طولانی مدت و هاسپیس و کلینیک های مراقبت از بیماران خاص می شود که در نهایت، به بهره مندی مردم از خدمات یکپارچه، جامع و سلامت محور به عنوان هدف بنیادین مراقبت و پوشش همگانی سلامت می انجامد.  

وی افزود: بنا به پیشنهاد مشاور وزیر بهداشت مبنی بر ارتقای معاونت پرستاری، از معاونت توسعه وزارت متبوع خواسته شد تا سازوکارهای ارتقای این معاونت، با هدف ایجاد انسجام و یکپارچگی در ارائه مراقبت ها فراهم شود.

حضرتی با اشاره به برگزاری جلسات متعدد کارشناسی با صاحب نظران متعدد در حوزه پرستاری و علوم مراقبتی و نظرخواهی از گروه های مختلف مورد وثوق جامعه پرستاری در سطوح مختلف سیاستگذاری و برنامه ریزی جهت ارتقای معاونت پرستاری، بیان کرد: تبیین جایگاه پرستاری در سطوح مختلف جامعه، آرزوی دیرینه پرستاری بوده که در شرایط کنونی و با تغییر "برنامه پزشک خانواده" به "برنامه پزشکی خانواده"، شرایط برای چنین گذاری فراهم شده است. 

معاون وزیر بهداشت اضافه کرد: از سوی دیگر، تجمیع گروه های ارائه دهنده مراقبت و خدمات سلامت در زیر یک چتر، باعث خواهد شد تا تمام خدمات در محل صحیح، توسط مراقبین صحیح به افراد صحیح و با کمترین هزینه ارائه شود. در این راستا، معاونت پرستاری همچنان در صدد است تا با استفاده از مشورت های علمی سازمان ها، انجمن‌های علمی، بوردهای تخصصی مرتبط و سایر نهادهای ذینفع، نظرات کارشناسی و تخصصی خود و سایر صاحبنظران را درخصوص ساختار این معاونت، متناسب با هدف توسعه و تعالی ارائه مراقبت های جامع و یکپارچه کردن مراقبت کیفی، علمی و فراگیر به آحاد مردم در تمامی سطوح و لایه های نظام سلامت، جمع آوری و منتقل کند. 

به گزارش وب‌دا وی در پایان با تاکید بر تقدم مراقبت گیرندگان به عنوان یک اصل در پرستاری، خاطرنشان کرد: در حال حاضر، همه ما موظفیم تا مردم، مدجویان و بیماران، از بهترین، علمی ترین وکیفی ترین مراقبت های پرستاری ممکن برخوردار شده و از هر روش و اقدامی که به توسعه و تحکیم این هدف بینجامد، استقبال می کنیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه