افزایش ابتلا به سرطان روده در افراد بین ۲۰ تا ۲۹ ساله
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، بر اساس این تحقیقات در دهه منتهی به سال 2014 میلادی تعداد موارد ابتلا به سرطان روده بزرگ در بین افراد زیر 50 سال، در دانمارک، نیوزیلند، استرالیا و کانادا سالانه 3 درصد و در انگلیس سالانه یک درصد افزایش داشته است. 

مرضیه عراقی سرپرست محققان این پروژه گفت: بیشترین میزان افزایش ابتلا به این نوع سرطان در افراد بین 20 تا 29 ساله بوده است. در واقع میزان ابتلا به سرطان روده بزرگ در بین افراد بیست و چند ساله در کشور دانمارک سالانه 18 درصد و در نروژ سالانه 11 درصد افزایش داشته است. 

بر پایه نتایج این تحقیق، روند افزایش موارد ابتلا به این سرطان در افراد زیر 50 سال کاملا متضاد با روند کاهشی ابتلا به این نوع سرطان در بین افراد بالای 50 سال است. به اعتقاد عراقی، شیوع عوامل ریسک به ویژه چاقی و رژیم غذایی نامناسب در بین جوانان یکی از دلایل افزایش موارد ابتلا به سرطان روده بزرگ در بین جوانان محسوب می‌شود. همچنین کاهش موارد ابتلا به سرطان روده بزرگ در بین افراد بالای 50 سال به دلیل تولید و به کارگیری تجهیزات نظارتی و آزمایشات تشخیصی پیشرفته‌تری است که امکان تشخیص سریع‌تر تومور را فراهم می‌کند.

سرطان روده بزرگ همچنان یکی از عوامل مهم مرگ و میر محسوب می‌شود. بر اساس این تحقیقات در سال 2018 میلادی نزدیک به دو میلیون مورد ابتلا به سرطان روده بزرگ تشخیص داده شد و 881 هزار نفر در سراسر جهان جان خود را در اثر این بیماری از دست دادند.

به گزارش ایرنا گزارش کامل این تحقیقات در نشریه The Lancet Gastroenterology & Hematology منتشر شده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه