بهبود مشکلات معیشتی کاهش بیماری‌های روحی مردم را در پی دارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، اصغر سلیمی در خصوص افزایش مشکلات سلامت روان در جامعه گفت: در کشور ما هنوز بحث روانشناس و روانپزشکی به خوبی جا نیافتاده و فکر می‌کنیم تنها افرادی که مشکلات سخت روحی دارند باید به روانپزشک و روانکاو مراجعه کنند. اما بسیاری از بیماری‌ها به صورت خزنده و آرام جلو می‌روند و حتی خانواده ها نیز نمی‌توانند تشخیص بدهند.

وی با اشاره به ضرورت وجود متخصصان سلامت روان در جامعه افزود: در سنین نوجوانی و جوانی هیجانات سنگینی داریم که نیازمند مدیریت است و باید آموزش‌های لازم در این خصوص گرفته شود، همچنین در بحث میانسالی و کهنسالی نیز به همین صورت احتیاج داریم روانشناسی فعالی را در این زمینه‌ها داشته باشیم.

سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس مشکلات اقتصادی، معیشتی و بیکاری در جامعه را موثر در افزایش بیماریهای روحی و روانی دانست و خاطر نشان کرد: مشکلات اقتصادی در جامعه پیامد‌های منفی دارد و مردم را دچار مشکل می‌کند. فشارهای اقتصادی به ویژه در مورد قشرهای مستضعف و کسانی که قدرت خریدشان کاهش یافته است، بار روانی سنگینی را به همراه خواهد داشت که از محیط کار به محیط خانواده و جامعه منتقل می شود و آسیب هایی چون طلاق، اعتیاد، سرقت و... را در جامعه تشدید می کند.

سلیمی گفت: افزایش بحران‌های اقتصادی و هزینه بالای ویزیت باعث شده مردم کمتر از قبل به روان‌شناس و روانپزشک مراجعه ‌کنند، مردم از عهده هزینه‌های جاری خودشان هم بر نمی‌آیند، بنابر این نباید توقع داشته باشیم به برای کوچک‌ترین مشکل روحی به دکتر متخصص مراجعه کنند.

این نماینده مردم در مجلس دهم اضافه کرد: روانشناسان و مشاوران از مهم‌ ترین گروه هایی هستند که قادرند در کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی به‌طور مؤثر و خلاقانه ای نقش‌آفرینی کنند و با افزایش آگاهی عمومی، آموزش به افراد جامعه و همچنین ارائه خدمات مشاوره ای در زمینه ی کنترل و کاهش آسیب های روانی اجتماعی به‌طور ویژه‌ای مثمر ثمر باشند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت وی در پایان افزود: مسئولان اجرایی نباید از پیامد‌های اجتماعی مشکلات اقتصادی غافل باشند و باید با اتخاذ سیاست‌های حمایتی ویژه از بروز هر گونه آسیب اجتماعی جلوگیری کنند. بی تردید اگر مشکلات معیشتی مردم بهبود پیدا کند بسیاری از بیماری‌های روحی و روانی، خشونت‌، طلاق و خودکشی‌ها کاسته خواهد شد.

پایان پیام/

مطالب مشابه