اجرای نظام ارجاع نقش مهمی در ارایه خدمات درمانی هدفمند دارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، طرح نظام ارجاع به پزشک خانواده راهکار ایجاد فرصت برای بهره مند شدن همه اقشار جامعه از خدمات درمانی با تعرفه دولتی است؛ همه ما زمان های طولانی برای ویزیت پزشک متخصص در مراکز درمانی صرف کرده ایم و گاه متوجه شده ایم با وجود صرف مدت زمان طولانی برای مراجعه به پزشک متخصص، پزشک مرتبط با بیماری ما نیست، در صورتی که اگر طرح نظام ارجاع به پزشک خانواده به شیوه درست و اصولی اجرا شود، پزشک خانواده در صورت نیاز فرد بیمار را به پزشکان متخصص و فوق تخصص معرفی می کند. 

اجرای طرح نظام ارجاع به پزشک خانواده از هدررفت وقت شهروندان جلوگیری و زمینه مراجعه به پزشک متخصص را فراهم می کند. 

اجرای طرح های نو مقاومت هایی را در جامعه هدف ایجاد می کند و ممکن است اجرای طرح نظام ارجاع به پزشک خانواده در جامعه ما هم با مقاومت هایی همراه باشد، اما باید همه به این نقطه نظر برسیم که اجرای اصولی، تبیین و آگاه سازی افکار عمومی نسبت به مزایای اجرای طرح به طور حتم از میزان مقاومت ها در اجرای آن می کاهد. 

اما آنچه با وجود مقاومت ها مسلم به نظر می رسد این است که طرح نظام ارجاع به پزشک خانواده طرح موفقی است که کشورهای توسعه یافته این روند را در حوزه درمان درپیش گرفته اند، اگر این روند به شیوه درست اجرا شود، بی شک در تحقق عدالت اجتماعی در حوزه درمان گام مهمی برداشته می شود. 

علی گوهری معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان گفت: اجرای نظام ارجاع به پزشک خانواده نقش مهمی در ارایه خدمات درمانی هدفمند دارد. 

وی افزود: هدف از اجرای نظام ارجاع به پزشک خانواده ارایه خدمات درمانی اولیه به بیمار به وسیله پزشک خانواده و ارجاع به پزشک متخصص در صورت تشخیص پزشک خانواده است. 

 معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان تصریح کرد: در نظام ارجاع به پزشک خانواده بیمار تصمیم گیرنده در مراجعه به پزشک نیست بلکه براساس تشخیص پزشک خانواده اقدامات درمانی برای بیمار انجام می شود و اگر خودش بخواهد تصمیم بگیرد باید در خارج از نظام ارجاع خدمت دریافت کند و این مهم موجب ارایه خدمات درمانی هدفمند و جلوگیری از خدمات اضافی می شود. 

گوهری گفت: اکنون نظام ارجاع به پزشک خانواده سه سطح ارایه خدمات درمانی را شامل می شود. سطح اول شامل ارایه خدمات در مرکز خدمات جامع سلامت روستایی و شهری و خانه بهداشت، سطح دوم نظام ارجاع به پزشک خانواده شامل خدمات تخصصی شامل خدمات تشخیصی، درمانی، توانبخشی، عمل های جراحی، اقدامات بالینی، خدمات دارویی، آزمایشگاه ها و تصویربرداری و سطح سوم شامل خدمات فوق تخصصی می شود. 

وی صرفه جویی در وقت و جلوگیری از سرگردانی بیمار، کاهش هزینه بیماران و دریافت خدمات تخصصی و فوق تخصصی با تعرفه دولتی، انتخاب درست پزشک متخصص و جلوگیری از مراجعه به پزشکان متعدد و غیرمرتبط را از مزایای اجرای طرح نظام ارجاع به پزشک خانواده عنوان کرد. 

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان دسترسی بهتر مالی و زمانی برای اقشار ضعیف جامعه، شفافیت بیشتر در روند درمان، کاهش خوددرمانی، وجود پرونده الکترونیک برای بیمار و کاهش میزان هزینه نظام بیمه را از دیگر مزایای اجرای طرح نظام ارجاع به پزشک خانواده مطرح کرد. 

گوهری نبود آگاهی درباره طرح پزشک خانواده، ضعف فرهنگ سازی، نبود زیرساخت کافی، همکاری بین بخشی ضعیف و کافی و اثربخش نبودن نظارت نهادهای مختلف را مشکلات پیش روی اجرای طرح نظام ارجاع به پزشک خانواده مطرح کرد. 

وی اضافه کرد: بی اعتمادی مردم به اجرای طرح نظام ارجاع به پزشک خانواده، کاهش ارزش طرح به علت رایگان بودن، نبود تناسب بین سرانه پرداختی به پزشکان و جمعیت زیر پوشش، فقدان شفاقیت پرداخت ها به پزشک خانواده از دیگر مشکلات اجرای طرح نظام ارجاع به پزشک خانواده است. 

در ادامه مجتبی اکرم مدیر درمان تامین اجتماعی استان سمنان گفت: برای اجرای طرح نظام ارجاع به پزشک خانواده باید زیرساخت ها فراهم و با اطلاع رسانی به جامعه زمینه اجرای موفق طرح فراهم شود. 

وی افزود: در استان سمنان بیش از متوسط و استاندارد پزشک متخصص وجود دارد و دسترسی آسان به پزشک متخصص نقض آشکار طرح تحول نظام سلامت است.درواقع طرح تحول نظام سلامت علم اقتصاد در حوزه درمان است، دسترسی ارزان، موجب افزایش تقاضا و مغایر با اجرای طرح نظام ارجاع به پزشک خانواده است. 

اکرم گفت: طبق استاندارد تعریف شده از سوی وزارت بهداشت، به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت یک مرکز تصویربرداری ام آر آی نیاز است و اکنون در استان سمنان پنج مرکز تصویربرداری وجود دارد و این میزان مرکز تصویربرداری در استان 702 هزار نفری سمنان مغایر با علم اقتصاد درمان و طرح نظام ارجاع به پزشک خانواده است. 

مدیر درمان تامین اجتماعی استان سمنان ادامه داد: دسترسی آسان و نیازهای القایی هزینه های درمان را افزایش داده است و هدفمند کردن درمان با اجرای طرح نظام ارجاع به پزشک خانواده نقش موثر در کنترل قیمت دارد، چرا که مردم بدون علم به این که باید به چه پزشکی مراجعه کنند دایم در حال تهیه دارو و انجام آزمایش هستند. 

رضا ممتحن مدیرکل بیمه سلامت استان سمنان در این رابطه گفت: آموزش مهم ترین زیرساخت برای اجرای طرح نظام ارجاع به پزشک خانواده است و آموزش نباید فقط محدود به مردم باشد، تمام سازمان ها و مولفه های موثر در اجرای طرح نظام ارجاع به پزشک خانواده باید آموزش فرابگیرند. 

وی افزود: وزارت بهداشت در اجرای طرح نظام ارجاع به پزشک خانواده به تربیت پزشک عمومی و پزشک خانواده توجه داشته باشد. سمنان از استان های معدود است که مردم مراجعه به پزشک متخصص را به مراجعه به پزشک عمومی ترجیح می دهند و تعداد پزشکان عمومی نسبت به متخصص کم است. 

ممتحن گفت: برای اجرای طرح نظام ارجاع به پزشک خانواده باید به تامین زیرساخت های درمانی مانند پاراکلینیک به نسبت جمعیت توجه کرد. اجرای طرح نظام ارجاع به پزشک خانواده به معنای ایجاد محدودیت در ارایه خدمات درمانی نیست بلکه با اجرای این طرح خدمات درمانی به افراد هدفمند انجام می شود و مانع از ایجاد سردرگمی در بیمار می شود. 

مدیرکل بیمه سلامت استان سمنان ادامه داد: در تهران به ازای هر 250 هزار نفر یک مرکز تصویربرداری ام آر آی وجود دارد اما در استان سمنان به ازای هر 130 هزار نفر یک مرکز ام آر آی فعال است. 

به گزارش ایرنا، آموزش و اطلاع رسانی به مردم در همراه کردن جامعه و کاهش مقاومت ها در اجرای طرح نظام ارجاع به پزشک خانواده نقش مهم دارد و رسانه ظرفیت مناسبی برای آگاهی بخشی به مردم درباره مزایای اجرای طرح است. 

پایان پیام/

مطالب مشابه