حداقل ۴۰ درصد افراد از وجود بیماری فشار خون درخود خبر ندارند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا مهدوی گفت: این بسیج ملی از ۲۷ اردیبهشت تا ۱۵ تیرماه برگزار می‌شود و به دلیل تقارن آن با ماه مبارک رمضان و امکان اینکه اندازه‌گیری فشار خون افراد در این ماه به دلیل روزه‌داری کمتر از میزان واقعی نشان دهد، در این طرح تا ۱۷ خردادماه تمرکز بیشتر بر روی آموزش، آگاهی بخشی و اطلاع رسانی به مردم و ارائه دهندگان خدمت خواهد بود و سپس در نیمه دوم اندازه‌گیری‌های فشار خون در ایستگاه‌های ثابت و سیار و همچنین مراکز و پایگاه‌های سلامت معاونت بهداشت انجام می‌شود.

معاون دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت ادامه داد: در سامانه یکپارچه بهداشت "سیب" نیز یک خدمت به صورت ویژه طراحی شده است که مطابق آن هر فرد بالای ۳۰ سال که به مراکز بهداشتی برای دریافت خدمت مراجعه کند، فشار خونش اندازه‌گیری خواهد شد. در کنار این یک سامانه نیز برای خوداظهاری افراد به آدرس salamat.gov.ir طراحی شده است.

وی افزود: مشارکت دستگاه‌ها در این طرح بسیار مهم است. تاکنون تجربه مشارکت سازمان‌ها و نهادها در بسیج‌ها و کمپین‌ها را داشته‌ایم ولی این بار برنامه به صورت الکترونیک انجام می‌شود. داده‌ها در یک سامانه ثبت می‌شوند و این مزیت را دارد که مشارکت هر نهادی که ایستگاه و پرسشگر داشته باشد به نام خود آن نهاد در سامانه ما ثبت می‌شود و بر این اساس بعد از طرح می‌توانیم میزان مشارکت هر نهادی را مشخص کنیم.

مهدوی گفت: انجام کار گروهی و تیمی و ارتقای آگاهی مردم درباره فشار خون دو هدف عمده این بسیج ملی است. زیرا حداقل ۴۰ درصد افرادی که فشار خون دارند از وجود این بیماری درخود بی‌خبرند و از بین افرادی هم که خبر دارند تقریباً نیمی از آنان کنترل درستی بر روی فشار خون خود ندارند.

معاون دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت تصریح کرد: بعد از اتمام زمان طرح نیز از طریق شماره تلفن همراه و کدملی افراد پیگیر درمان افرادی که نیاز به مراقبت دارند و در طول "بسیج ملی کنترل فشار خون" شناسایی شده‌اند، خواهیم بود.

به گزارش ایسنا وی در پایان اضافه کرد: درمان نیز از اصلاح الگوی غذایی افراد شروع می‌شود تا درمان دارویی و الزاماً همه افراد در این طرح دارو دریافت نخواهند کرد.

پایان پیام/