ارتباط نزدیک بیماری‌های کبدی با دیابت نوع دو
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، در بسیاری از مبتلایان به بیماری کشنده سیروز کبدی و سرطان کبد، بیماری در مراحل پیشرفته تشخیص داده می‌شود. مطالعه انجام شده روی ۱۸ میلیون نفر در سراسر اروپا نشان می‌دهد مبتلایان به دیابت نوع دو در معرض خطر ابتلا به این بیماری خاموش کبدی هستند و باید پیش از آنکه بیماری‌شان پیشرفت چندانی داشته باشد تحت کنترل قرار گیرند.  

بیماری کبد چرب غیر الکلی از رایج‌ترین دلایل بیماری کبدی در جهان است. این بیماری ارتباط نزدیکی با چاقی و دیابت نوع دو دارد که نشان‌دهنده گستردگی مشکلاتی همچون رژیم غذایی ناسالم و بی‌تحرکی در جوامع است. پزشکان عمومی اغلب از این بیماری آگاهی ندارند و به همین دلیل به موقع تشخیص داده نمی‌شود.

در اکثریت موارد بیماری کبد چرب غیر الکلی عارضه‌ای خوش‌خیم است اما از هر شش بیمار یک نفر دچار نوع پیشرفته این بیماری می‌شود که با عنوان استاتو هپاتیت غیر الکلی شناخته می‌شود.

در این مطالعه جدید محققان به بررسی اطلاعات پزشکی ۱۸ میلیون اروپایی از کشورهای انگلیس، هلند، ایتالیا و اسپانیا پرداختند. به گفته محققان مبتلایان به دیابت در معرض خطر فزاینده سطح پیشرفته بیماری کبد چرب غیر الکلی هستند و به همین دلیل آموزش و پیشگیری از ابتلا به بیماری کبدی در بیماران مبتلا به دیابت اهمیت پیدا می‌کند.

به گزارش ایسنا محققان اظهار داشتند: پزشکان هنگام معاینه و ویزیت مبتلایان به دیابت لازم است موارد متعددی همچون سلامت چشم‌ها، کلیه‌ها و قلب را در نظر داشته باشند و یافته‌های بدست آمده یادآور آن است که مشکلات کبدی نیز در این بیماران نباید نادیده گرفته شوند.

پایان پیام/

مطالب مشابه