باید دپارتمان جداگانه برای بیماری‌های غیرواگیر ایجاد شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعید نمکی در هفتاد و دومین مجمع جهانی سلامت که در ژنو برگزار شد، اظهار داشت: تحریم های یکجانبه و ناعادلانه قطعاً بر تلاش های پوشش همگانی سلامت در زمینه دسترسی به داروها، خدمات پیشرفته مراقبت بهداشتی و تکنولوژی خصوصاً بر افرادی که از بیماری مزمن رنج می کشند، اثر می گذارد.

وزیر بهداشت ادامه داد: ما از سازمان جهانی بهداشت درخواست می کنیم که تاثیر این تحریم ها در راه دسترسی به پوشش همگانی سلامت را مورد ارزیابی قرار داده و اقدامات لازم از طریق مدیر کل سازمان ملل متحد و در نشست مقامات بلندپایه در زمینه پوشش همگانی سلامت که در شهریور سال جاری برگزار خواهد شد را انجام دهند.

نمکی گفت: تحریم ها و اقدامات یکجانبه تهدید آمیز، آسیب های زیادی به افراد بی گناه که نیازمند مایحتاج ضروری نظیر دارو و تجهیزات پزشکی هستند، وارد می کند و آنها به طور تبعیض آمیز به مردم آسیب زده و افراد آسیب پذیر در ایران را قربانی می کند بنابراین ما از جامعه بین المللی می خواهیم که ایالات متحده آمریکا را به خاطر اقدامات غیر قانونی مستمر که نوعی "جنایت علیه بشریت" است را مورد بازخواست قرار دهند.

وی ضمن ابراز خرسندی از سخنرانی در هفتاد و دومین نشست مجمع عمومی سازمان جهانی بهداشت با تمرکز بر: "پوشش همگانی سلامت: کسی خارج از پوشش نباشد"، گفت: جمهوری اسلامی ایران از مدیر کل سازمان جهانی بهداشت، یونیسف و دولت قزاقستان برای برگزاری جشن چهلمین سالگرد آلماتا در آستانه قزاقستان قدردانی می کند.

وزیر بهداشت تاکید کرد: شدیداً بر این باوریم که تقویت سیستم های بهداشتی عادلانه ترین، موثرترین و پایدارترین ابزار برای دستیابی به اهداف سه گانه سیزدهمین برنامه عمومی کار سازمان جهانی بهداشت است، امیدواریم تحولات سازمانی و ساختار جدید دفتر مرکزی سازمان جهانی بهداشت با دستور کار جهانی مطابقت داشته باشد، اگر چه تجربه شخصی من زمانی که ۳۰ سال پیش به عنوان معاون وزیر بهداشت اسبق در امور بهداشتی عمومی خدمت می کردم، نشان می دهد که باید دپارتمان جداگانه برای بیماریهای غیرواگیر ایجاد شود هر چند که تغییرات دیگر نیز برای مقابله با چالش های جهانی موثر به نظر می رسد با این حال، ما منتظر دیدن تأثیرات ملموس این اصلاحات در دفاتر منطقه ای و کشوری هستیم.

نمکی خدمات مراقبت اولیه بهداشتی در ایران در سه دهه گذشته را منطبق با کل جمعیت و با توجه ویژه به افراد فقیر و محروم و در حال گسترش دانست و گفت: زیرساخت های قوی سیستم بهداشتی، اثر بخشی خود را در بهبود بسیاری از شاخص های سلامت نظیر مرگ و میر نوزادان، پوشش ایمن سازی، مرگ و میر مادران و کاهش مرگ و میر و شیوع بیماری بخاطر بحران ها و وضعیت های اضطراری نشان داده است مثال این موفقیت ها مربوط به سیل ویرانگر اخیر است که بیش از سه میلیون نفر را بی خانمان کرد اما بیماری قابل توجهی شیوع نیافت.

وی از حمایت های فعالانه سازمان جهانی بهداشت و تمام آژانس های وابسته به سازمان ملل در پاسخگویی مشترک بحران سیل اخیر در ایران، قدردانی کرد.

وزیر بهداشت از بیماری های غیرواگیر به عنوان یکی از چالشهای اصلی جهانی یاد کرد و افزود: برای مثال در ایران 380 هزار مرگ به دلیل بیماری های غیرواگیر اتفاق می افتد که نیمی از این مرگ ها به دلیل بیماری های قلبی و عروقی است بنابراین، ما گزینه ای جز پذیرش زیرساختی در زمینه سیستم سلامت نداریم که پاسخگو به نیازهای جامعه باشد.

نمکی گفت: به کشورها پیشنهاد می کنیم که مدلی از ارائه خدمات را اتخاذ کنند که منطبق با شرایط آنها باشد. سه روز قبل، با حمایت قاطع رئیس جمهور، مردم و سازمان های مردم نهاد، یک کمپین در زمینه کنترل فشار خون را راه اندازی کردیم که هدفش کنترل مؤثر فشارخون بیش از دو میلیون نفر است علاوه بر این، ما برنامه هایی در زمینه بهداشت دهان و دندان و سلامت روان در دست اجرا داریم.

وی افزود: برای تقویت سیستم سلامت، از تلاش های اخیر ستاد مرکزی سازمان جهانی بهداشت و صندوق جهانی برای آغاز برنامه ای برای ریشه کنی بیماری های همه گیر در پانزده کشور منتخب از طریق "خدمات ادغام یافته مبتنی بر نیاز جامعه" تشکر می کنیم و از سازمان جهانی بهداشت درخواست می کنیم که این ابتکار را به عنوان یک راهبرد برای مبارزه با بیماری های واگیر و غیرواگیر در کل منطقه گسترش دهد.

وزیر بهداشت یادآور شد: از ۱۵ بهمن 1397 که مسئولیت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را قبول کردم، خود را متعهد کردم که مراقبت اولیه بهداشتی را تقویت، مراقبتهای اولیه بهداشتی بر اساس نیاز کشور را توسعه، پرونده الکترونیک سلامت برای تمام خانواده ها و افراد را تکمیل، مشارکت بخش دولتی خصوصی را خصوصاً در خدمات پیشگیری و درمان سرپایی افزایش داده، یک سیستم ارجاع کارآمد را بوجود آورده، مدل ارائه خدمات بر اساس پزشک خانواده را گسترش داده، و کیفیت مراقبت را در تمام سطوح بهبود بخشیده و ارائه خدمات را به عشایر گسترش دهم.

نمکی از جنبش های جهانی و صندوق های ویژه خواست تا خدمات ادغام یافته مبتنی بر نیاز جامعه و پنج محور راهبردی آن را گسترش دهند چراکه این رویکرد، وسیله ای برای اصلاحات در نظام سلامت برای دستیابی به پوشش همگانی سلامت است.

به گزارش وب‌دا وی در پایان با اشاره به میزبانی ایران از شصت و ششمین نشست کمیته منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت در شهریور 1397 از وزرای بهداشت کشورهای عضو برای حضور در این نشست در تهران دعوت کرد.

گفتنی است وزیر بهداشت کشورمان، در آغاز این سخنرانی، بیانیه کشورهای مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت را قرائت کرد.

پایان پیام/

مطالب مشابه