پرفشاری خون مهمترین عامل بیماری‌زایی ایرانیان در ۱۰ سال اخیر بوده است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، ایرج حریرچی به مناسبت بسیج ملی کنترل فشار خون، با اشاره به اینکه، پرفشاری خون مهمترین عامل خطر مرگ و میر و بیماری زایی ایرانیان در 10 سال اخیر بوده است، گفت: بسیج ملی کنترل فشار خون از 27 اردیبهشت ماه جاری به دستور رییس جمهور آغاز شده است که تا 16 خرداد ماه مرحله آموزش و اطلاع رسانی به مردم و مجریان طرح بوده و از 17 خرداد به مدت یک ماه در مراکز مختلف خانه های بهداشت، بیمارستان های دولتی، ایستگاه هایی که در سطح شهر ایجاد می شوند، فشار خون افراد اندازه گیری و بررسی می شود.
 
وی افزود: گروه های هدف ما افراد 30 سال و بالاتر هستند و هدف گیری کرده ایم که 50 درصد جمعیت مورد نظر یعنی حدود 20 میلیون نفر فشار خون شان اندازه گیری و بررسی شود و انتظار داریم که حداقل 2 میلیون بیمار جدید مبتلا به فشار خون را در کشور شناسایی کنیم. 
     
معاون کل وزارت بهداشت ادامه داد: در ایران حداقل 40 درصد و در برخی مناطق تا 60 درصد از مردم از بیماری فشار خون خود اطلاع ندارند و اگر بتوانیم مردم را از وجود بیماری فشار خون شان آگاه کنیم، حداقل 30 درصد از مرگ های ناشی از فشار خون، کاهش پیدا می کند.
 
حریرچی گفت: در حال حاضر 27 درصد از افراد بالای 18 سال، فشار خون 14 بالای 9 دارند اگر به سنین 45 تا 50 سال برسانیم یک سوم آنها و اگر به 50 تا 64 سال برسد نیمی از مردم و در سنین 65 تا 69 سال، 60 درصد آنها و بالای 70 سال نیز 64 درصد یعنی دو سوم شان فشار خون بالا دارند.
 
وی تصریح کرد: 1200 مرکز برای اندازه گیری و بررسی فشار خون تجهیز خواهد شد و نتایج در پرونده الکترونیک سلامت مردم ثبت می شود و در صورت بالابودن فشار خون به پزشکان ارجاع می شوند.
 
به گزارش وب‌دا معاون کل وزارت بهداشت در پایان اضافه کرد: نتایج بررسی به افراد در همان روز و به صورت گزارش نهایی نیز شهریور ماه جاری اطلاع رسانی خواهد شد. از آنجایی که این پویش ملی مهمترین بسیج بهداشتی در منطقه به شمار می رود نتایج آن به سازمان جهانی بهداشت نیز اعلام خواهد شد.

پایان پیام/

مطالب مشابه