ایران در فرهنگ‌سازی اهدای عضو از جایگاه خوبی در سطح بین‌المللی برخوردار است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، بهروز بنیادی به مناسبت روز اهدای عضو، گفت: در زمان حیات امام خمینی(ره) پرسشی از ایشان در مورد حکم شرعی اهدای عضو مطرح شد که در پی آن با صدور فتوایی مجوز انجام این نوع عمل جراحی را دادند و مقام معظم رهبری نیز این فتوا را ادامه دادند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: ایران از نظر فرهنگسازی اهدای عضو از جایگاه خوبی در سطح بین‌المللی برخوردار است و خانواده‌ها بدون هیچ مقاومتی به صورت داوطلب هر جا که پزشکان تشخیص داده و با آنها در این مورد مشاوره کرده‌اند، اقدامات درخور تحسینی را انجام داده‌اند.

بنیادی گفت: امروزه در کشور شاهد بیشترین آمار انجام عمل پیوند اعضا اعم از کبد، کلیه و حتی قلب که در جهان به صورت محدود انجام می‌شود، بوده و در این حوزه از جایگاه خوبی در سطح بین‌المللی برخوردار هستیم.
این نماینده مردم در مجلس دهم، خاطرنشان کرد: آنچه مسلم است انجام عمل جراحی پیوند اعضا که به بسیاری از شهروندان حیات دوباره می‌بخشد، در سایه حمایت عالی‌ترین مقام کشور تا مجلس شورای اسلامی، وزارت بهداشت و درمان و سایر دستگاه‌های مربوطه محقق شده است.

وی در پایان افزود: هم‌اکنون بسیاری از مردم با دریافت کارت اهدای عضو به صورت داوطلبانه در جهت حیات‌بخشی به هموطنانشان حرکت می‌کنند و این طرح ملی مسیر خوبی را طی می‌کند و نشان می‌دهد مشارکت عمومی تاثیر بسزایی در رفع مشکلات حوزه سلامت داشته است، به ویژه در رابطه با انجام این کار بزرگ که شاید در دیگر کشورها با این سطح از استقبال مردمی مواجه نشده باشد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت رییس گروه فراهم‌آوری و پیوند اعضای مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت در مصاحبه‌ای گفته است: فروردین ماه سال 98 نسبت به سالیان گذشته بیشترین آمار اهدای عضو را داشتیم و امسال هم سامانه ثبت اهدای عضو راه‌‌اندازی شده است که در نیمه دوم سال سامانه ثبت پیوند قلب و کبد کار خود را آغاز خواهد کرد.همچنین در مورد نهادینه کردن فرهنگ اهدای عضو در جامعه گفته است: بنابر برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته 30 میلیون نفر تا سال 1405 در ایران کارت اهدای عضو خواهند داشت که یک افق دست‌یافتنی است.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.