زیرساخت موفقیت در تمام برنامه‌ها فرهنگ‌سازی است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، رضا تویسرکان منش با اشاره به پژوهش‌های انجام شده در زمینه راهکارهای اثربخشی و جلوگیری از اتلاف منابع در نظام سلامت، افزود: تاکنون در موسسه عالی پژوهش تامین‌اجتماعی با تشکیل کارگروه‌هایی مجموعه‌ای از علل و راهکارها استخراج و در اختیار سیاستگذاران سلامت قرار گرفته است تا مبنای برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات انجام شده در این حوزه قرار گیرد.

مدیر گروه پژوهشی سیاستگذاری و اقتصاد سلامت موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی ادامه داد: همانطور که بارها تاکید شده نظام سلامت و بیمه‌ها باید نظام ارجاع، پزشک خانواده و پرونده الکترونیک سلامت را مورد توجه قرار دهند. همچنین تدوین راهنماهای بالینی با دید بیمه ای به عنوان خریدار خدمت از دیگر مسائلی است که باید به آن توجه شود و در نهایت نظارت جدی بر پیاده‌سازی این اقدامات است. سالهاست این مسائل مطرح شده ولی به دلیل نبود نظارت جدی آنطور که باید پیاده‌سازی و اجرا نشده است. این موضوع دروازه محکمی است که اگر محقق شود، بخش بسیاری از هزینه‌های سلامت را کاهش خواهد داد.

وی افزود: اکنون در 4 گروه راهکار حمایت از تولید ملی در زمینه دارو، تجهیزات و لوازم مصرفی در حال بررسی است، به جز نیروی انسانی سایر منابع نظام سلامت اعم از دارو و تجهیزات وابسته به ارز هستند. بنابراین اگر به راهکارهایی دست یابیم که با رونق تولید داخلی از این لوازم با کیفیت مناسب استفاده کنیم، به طرز قابل توجهی صرفه‌جویی در منابع را به دنبال خواهد داشت.

تویسرکان‌منش گفت: زیرساخت موفقیت در تمام برنامه‌ها فرهنگ سازی است . ما باید با مردم صحبت کنیم و شرایط دشواری که وجود دارد را بازگو کنیم. اگر مردم بدانند که برای بیماری ساده ویروسی مثل سرماخوردگی نیاز به آنتی بیوتیک ندارند، میلیاردها تومان صرفه‌جویی به همراه خواهد داشت.

به گزارش روابط عمومی بیمه سلامت مدیر گروه پژوهشی سیاستگذاری و اقتصاد سلامت موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی در پایان با اشاره به اینکه شعار اصلی نظام سلامت مبنی بر پیشگیری مقدم بر درمان فراموش شده است، افزود: اولویتی که سازمان بهداشت جهانی سالیان سال بر آن تاکید دارد این است که منابع به جای درمان به سمت پیشگیری سوق داده شود. به عنوان مثال فشار خون یکی از شایع‌ترین علل نارسایی کلیه و سکته مغزی است که در صورت کنترل آن از طریق رژیم غذایی، ورزش و  دارو می‌توان از بروز بسیاری از بیماری‌ها و تحمیل هزینه آن به نظام سلامت پیشگیری کرد.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.