جهت بازنگری در تعرفه‌ها، موضوع را هرچه سریع‌تر به شورای عالی بیمه ارجاع دهید
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، متن نامه دکتر ایرج فاضل رئیس جامعه جراحان ایران خطاب به دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری به این شرح است؛

جناب آقای دکتر اسحاق جهانگیری

معاون اول محترم ریاست جمهوری

با عرض سلام و احترام؛
در آغاز لازم است مراتب همدردی عمیق جامعه جراحان کشور را به نمایندگی از ایثارگران عرصه سلامت با سیل‌زدگان عزیز کشور اعلام نماییم. 
نگارش این نامه با تأخیر قابل توجهی از زمان اعلام تعرفه‌های سال 98 بخش خصوصی و دولتی توسط هیأت محترم وزیران صورت می­پذیرد. همان طور که مستحضرید پس از اعلام تعرفه‌های سال جاری، موجی از شگفتی همراه با یأس در جامعه پزشکی با سیر فزاینده‌ای رو به گسترش است. علی‌رغم استناد هیأت محترم وزیران به مبانی قانونی تعیین تعرفه‌ها، دو اشکال اصولی در این زمینه وجود دارد.
همان­طور که در بند الف ماده 1 قانون احکام دائمی آورده شده است، علاوه بر رعایت تعادل منابع‌ و مصارف، "قیمت واقعی" مبنای تعیین تعرفه‌ها خواهد بود. حال آنکه مشخصا تعرفه‌های اعلامی فاصله ژرفی با قیمت واقعی خدمات دارد.
 از طرفی تعیین تعرفه‌های تشخیصی درمانی به شورای عالی بیمه سلامت سپرده شده است، اما آن­چه در حال حاضر به عنوان شورای عالی بیمه این نقش را ایفا کرده است، از نظر مبانی شکل­گیری حقوقی آن دچار اشکال اساسی است. مع‌الاسف بند 8 ماده 1 قانون بیمه خدمات همگانی کشور و اسلوب تعرفه­گذاری در سیاست­های ابلاغی سلامت توسط ‌مقام معظم رهبری که بر مبنای شواهد و ارزش اقتصادی افزوده می­باشد، در تعیین تعرفه­ها در سال­های اخیر به ویژه در سال جاری مورد توجه قرار نگرفته است. کماکان جامعه پزشکی کشور طبق سنوات گذشته سوبسید پنهان تعرفه­ها را بالاجبار باید پرداخت نماید. در این­جا لازم است پشتیبانی معنوی خود را از مندرجات منطقی و دلسوزانه نامه اعتراضی ریاست محترم کل سازمان نظام پزشکی اعلام نمایم. بدیهی است نامه ایشان برآیند اعتراضات به حق جامعه خدوم پزشکی کشور می­باشد که لازم است حتما مورد التفات مسئولان ارشد اجرایی کشور قرار گیرد.
 چهارمین سال متوالی انجماد غیرمنطقی K جراحی، داخلی و بیهوشی در کنار افزایش سرسام‌آور هزینه­های مطب شامل افزایش مسکن، رشد چشمگیر اجاره­بها، عوارض، آب، برق، گاز، سایر خدمات جانبی و لوازم مصرفی همراه با مالیات دریافتی از جامعه پزشکی که در سال­های اخیر رشد شتابان داشته و تکانه­های متعدد اقتصادی در سال­های اخیر همراه با نوسانات ارزی که تأثیری شگرف در قیمت تمام‌شده خدمات پزشکی داشته است و نیز عدم ملحوظ نمودن تاریخی مؤلفه­های سود سرمایه و استهلاک در مبانی تعرفه­گذاری بخش‌های غیردولتی، بخشی از سناریوی تلخ عدم اعتنا به واقعیات محرز عرصه اقتصاد سلامت است.
 عدم رشد K دولتی علاوه بر اختلال در اداره بیمارستان­های آموزشی و دولتی در کنار بحث اعمال جراحی گلوبال که برخورد غیر‌علمی به انواع روش­های جراحی می­باشد و در سال­های اخیر به عنوان ابزاری ناکارآمد جهت خسارت بخش­های دولتی توسط سازمان بیمه­گر مورد استفاده قرار گرفته است و نیز بحث جدی کسورات بیمه­ای و تأخیر طولانی مدت در پرداخت کارانه­ها و اعمال پاره­ای از سیاست­های غیرمنطقی و جبرآمیز نظیر حذف کارانه و سهم پزشکان از اعمال جراحی تکراری ناشی از عوارض ناخواسته که جزء لاینفک اعمال جراحی بزرگ و پیچیده می­باشد، مصادیق تلخی از این روش غیرمنطقی تعیین تعرفه‌ها می­باشد.
 آن­چه که در طی چند سال اخیر مورد درخواست جامعه پزشکی و به طور اخص جامعه جراحان کشور بوده است توجه به نسخه اصلی و ویرایش نوین کتاب ارزش­گذاری نسبی خدمات است. کاربرد ویرایش دست نخورده و با اصالت و جدید این کتاب مطالبه منطقی همه ذی­صلاحان عرصه سلامت می­باشد که لازم است در کنار رفع مشکلات تعرفه­ای سال جاری به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد.
 در پایان از جنابعالی انتظار می­رود با ارجاع فوری تعرفه­های تشخیصی و درمانی سال 98 به شورای­عالی بیمه و امعان نظر به پیشنهادات تعرفه‌ای شورای­عالی نظام­ پزشکی موضوع جهت رفع مشکل در شورای عالی بیمه با حضور نمایندگان قانونی صاحب اختیار دستگاه­های مربوطه در اولین فرصت مورد بازنگری قرار گیرد، از آن­جا که در طول چند ماه اخیر کمیته کارشناسی اقتصاد درمان و تعرفه­ای جامعه جراحان با حضور اساتید پیشکسوت و صاحب­نظر در این زمینه تشکیل شده است، آمادگی همه جانبه جامعه جراحان کشور را در فرآیندهای کارشناسی، بررسی و بازنگری تعرفه­ای اعلام می­دارد.
پیشاپیش از بذل توجه دولت تدبیر و امید در حل این مشکل مهم اجتماعی و اقتصادی سپاسگزارم.

 دکتر ایرج فاضل
رئیس جامعه جراحان ایران

1.jpg 158.01 KB

2.jpg 154.27 KB

پایان پیام/

مطالب مشابه