حدود ۲۵ هزار نفر در لیست انتظار برای دریافت عضو قرار دارند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مهدی شادنوش درباره شاخص‌های اهدای عضو اظهار کرد: بررسی‌های انجام گرفته نشان می‌دهد که طی دو سال گذشته شاخص‌های اهدای عضو ثابت مانده‌اند.

رئیس مرکز مدیریت پیوند و بیماری‌‌های وزارت بهداشت ادامه داد: عدد مطلوب در حوزه پیوند، ۴۰ جراحی در هر یک میلیون نفر است، اما در حال حاضر این عدد روی ۱۱.۵ قرار دارد؛ سال گذشته حدود هزار عمل جراحی در حوزه پیوند انجام شد در حالی که این عدد می‌توانست ۴ هزار جراحی باشد یعنی حدود ۲۵ درصد از ظرفیت این حوزه استفاده می‌کنیم.

وی افزود: در حال حاضر حدود ۲۵ هزار نفر در لیست انتظار برای دریافت عضو قرار دارند و هر ساله تعداد بسیاری از این افراد به دلیل تاخیر در دریافت عضو جان خود را از دست می‌دهند؛ هر بیمار مرگ مغزی می‌تواند تا ۸ عضو و ۵۰ بافت را اهدا کند، اما برخی مشکلات مانع از انجام این عمل می‌شود.

شادنوش گفت: بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد اگر از هر بیمار مرگ مغزی ۳ عضو دریافت کنیم تا ۲ سال آینده لیست انتظار ما از بین خواهد رفت، این موضوع مطلب کوچک و ساده‌ای نیست و نباید به راحتی از آن بگذریم؛ اگر از ۲۵ هزار عضو در صف انتظار حرف می‌زنیم باید ۲۵ هزار خانواده‌ای که چشم در راه دریافت تماسی از بیمارستان هستند را هم مدنظر قرار دهیم.

رئیس مرکز مدیریت پیوند و بیماری‌‌های وزارت بهداشت تصریح کرد: یکی از چالش‌های مهم ما در بحث اهدای عضو فرهنگ سازی است؛ هنوز هم افراد بسیاری مرگ مغزی را با کما اشتباه می‌گیرند در حالی که در مرگ مغزی هیچ امیدی به بازگشت دوباره حیات وجود ندارد و  کمیته‌های تخصصی که بسیار سختگیرانه از طرف وزارت بهداشت انتخاب می‌شوند باید مرگ مغزی افراد آسیب دیده را تایید کنند و در صورت تایید مرگ مغزی امکان حیات دوباره وجود ندارد.

وی اضافه کرد: سرعت عمل و زمان در اهدای عضو اهمیت بسیاری دارد اگر مرگ مغزی بیماری تایید شود و فرآیند پیوند را به تاخیر بی‌اندازیم یعنی زمان طلایی پیوند به تاخیر انداخته شده است این گذشت زمان می‌تواند منجر به فساد اعضای بدن بیمار و از دست دادن موقعیت پیوند شود.

شادنوش با تاکید بر اهمیت انجام فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی برای بهبود شرایط ادامه داد: در حال حاضر تعداد مراجعات افراد برای دریافت کارت اهدای عضو افزایش پیدا کرده است و مردم آمادگی بیشتری برای مواجهه با این امر دارند از طرفی مقایسه شرایط سه ماهه اول سال ۹۸ با سال‌های گذشته نشان می‌دهد می‌توانیم شاهد شرایط بهتری باشیم.
 
رئیس مرکز مدیریت پیوند و بیماری‌‌های وزارت بهداشت درباره مراکزی که  کار انجام پیوند را انجام می‌دهند گفت: بسیاری از دانشگا‌های علوم پزشکی در حوزه انجام پیوند فعالیت می‌کنند اما همه آنها توانایی انجام این جراحی‌‌ها را ندارند؛ درحال حاضر اقدامات لازم برای بهبود دسترسی مردم در امر پیوند انجام گرفته است و در دورترین نقاط کشور مانند زاهدان، بندر عباس، کرمانشاه هم عمل پیوند انجام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات مهمی که به دنبال انجام آن هستیم بهبود ترابری عضو اهدایی است و این کار  با هدف جلوگیری  از به خاک سپردن اعضا  انجام گرفته است؛ در حال حاضر مرکز مدیریت پیوند با همکاری نیروی هوایی، اورژانس،‌ دانشگا‌های علوم پزشکی و نهادهای دیگر اقدام به جابجایی عضو در استان‌ها کرده‌اند به طوری که در کمتر از یک ماه گذشته دو عضو در فاصله‌ای کمتر از یک ساعت بین دو بیمارستان جابجا شدند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان شادنوش در پایان گفت: امیدوار هستیم تا چنین اقداماتی بتواند میزان افراد لیست انتظار و خانواده‌های چشم انتظار را کاهش بدهد.

پایان پیام/

مطالب مشابه