تست خودارزیابی HIV برای جامعه‌ای که آگاهی ندارد، به تنهایی موثر نیست
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مینو محرز با اشاره به برنامه وزارت بهداشت برای توزیع تست‌های خودارزیابی اچ‌آی‌وی در داروخانه‌ها، گفت: باید توجه کرد که تست خودارزیابی یا Self-test  برای جامعه‌ای که آگاهی ندارد، به تنهایی موثر نیست. در این زمینه ما به وزارت بهداشت اعلام کردیم که یک نفر باید به عنوان مشاور در داروخانه حضور داشته باشد و اگر تست فردی مثبت شد، او را راهنمایی کند.

رییس مرکز تحقیقات ایدز و عضو کمیته کشوری ایدز ادامه داد: بنابراین اینطور نیست که فردی تست اچ‌آی‌وی دهد و بعد برود و مورد پیگیری قرار نگیرد. بلکه هدف از انجام تست اچ‌آی‌وی این است که افراد مشکوک به اچ‌آی‌وی، تست داده و افراد مبتلا شناسایی شوند؛ به‌طوری که اگر جواب تست فردی مثبت بود، به مزاکر ما متصل شده و دارو دریافت کند تا بیماری را به سایر افراد جامعه منتقل نکند. بنابراین باید این افراد را راهنمایی کرد.

وی افزود: بر این اساس ما با این شرط قبول کردیم که تست خودارزیابی اچ‌آی‌وی در داروخانه‌ها توزیع شود که فردی به عنوان راهنما و مشاور در داروخانه حضور داشته باشد و افرادی را که تست خودارزیابی می‌دهند، راهنمایی کند. متاسفانه عده‌ای کیت‌هایی را وارد و تلاش می‌کنند که وارد داروخانه کنند.

محرز گفت: وقتی جامعه هیچگونه آگاهی درباره اچ‌آی وی ندارد، چطور باید تست دهد؟ حال اگر مثبت شد، چه اقدامی می‌کند؟ یا خودش را از بین می‌برد و یا اقدامات خطرناک انجام می‌دهد. بنابراین باید کسی در داروخانه باشد تا به او مشاوره دهد و راهنمایی‌اش کند.

به گزارش ایسنا رییس مرکز تحقیقات ایدز در پایان اضافه کرد:‌ ما در کمیته کشور ایدز در جلسه‌ای که با وزارت بهداشت داشتیم، اعلام کردیم که ما با تست خودارزیابی در حوزه اچ‌آی‌وی مخالف نیستیم، اما این تست باید در کنار یک مشاور انجام شود تا به افرادی که تمایل دارند تست دهند، ‌راهنمایی کند، اما هنوز این اتفاق نیفتاده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه