اجرای طرح  کنترل فشار خون در مطب‌ها، با صلاحدید نظام پزشکی انجام می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، قاسم جان بابایی در این خصوص افزود: تمامی مراکز درمانی دولتی، خصوصی و نیز کلینیک های ویژه دولتی کشور برای اجرای این طرح اعلام آمادگی کرده اند و تاکنون بیش از ۹۰۰ مرکز برای ارائه خدمات تخصصی تر در سطوح ۲ و ۳ به بیماران شناسایی شده  اعلام آمادگی کرده اند. این مراکز به صورت دائمی پذیرنده بیماران مبتلا به فشار خون بالا و در سطوح تخصصی 2 و 3 خواهند بود.
 
معاون درمان وزارت بهداشت ادامه داد: اجرای طرح در مطب ها، با صلاحدید سازمان نظام پزشکی انجام می شود.
 
جان بابایی گفت: پروتکل درمانی خدمات تخصصی سطوح 2 و 3 برای بیماران شناسایی شده در بسیج ملی کنترل فشار خون در معاونت درمان و پروتکل مراجعات به سطح اول نیز با همکاری معاونت بهداشت تدوین شده است.
 
وی افزود: حدود 100 هزار پرستار جهت اجرای این طرح در مراکز درمانی اعلام آمادگی کرده اند، در مراکز درمانی، حداقل 1 پرستار در هر شیفت موظف به اجرای طرح غربالگری است و این عملکرد به عنوان ساعت موظفی وی لحاظ می شود.  
 
معاون وزیر بهداشت اضافه کرد: در بیمارستان هایی با ازدحام بالا و لیست های انتظار طولانی تر تعداد افراد غربالگر براساس نیاز افزایش خواهد یافت. اما در مجموع دانشگاه ها موظفند لیستی 60 نفره و شیفت بندی شده از پرستاران غربالگر طی یک ماه‌ اجرای پویش را به دانشگاه خود ارائه دهند. در بیمارستان های تک تخصصی زنان نیز غربالگری توسط ماما صورت خواهد گرفت.
 
جان بابایی تصریح کرد: همچنین در هر دانشگاه نیز ساختاری مجازی به صورت آبشاری مشخص می شودکه در آن یک نفر به عنوان نماینده دانشگاه، یک نفر به عنوان نماینده علمی و یک نفر به عنوان مدیر پروژه در هر بیمارستان مشخص خواهد شد.
 
وی خاطرنشان کرد: بسته بعدی آموزش و هماهنگی با مراکز خواهد بود تا در  17 خرداد که فاز اجرایی عملا آغاز خواهد شد، مراکز با آمادگی کامل اقدام کنند.  
 
به گزارش وب‌دا معاون درمان وزارت بهداشت در پایان تاکید کرد: عدم شناسایی به موقع افراد مبتلا به پرفشاری خون، با توجه به بی نشانه بودن این بیماری، سبب ایجاد عوارض جبران ناپذیری مانند سکته های قلبی و مغزی، نارسایی کلیه و بیماری های چشم می شود؛ از همین رو غربالگری افراد و پیشگیری از این عوارض ضروری است.

پایان پیام/

مطالب مشابه