عید فطر، آغاز فاز عملیاتی بسیج ملی کنترل فشارخون
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمداسماعیل اکبری درخصوص بسیج ملی کنترل فشارخون، اظهار کرد: با توجه به حساسیت هایی که در حوزه پاسخگویی به نیازهای عموم مردم در حوزه سلامت وجود دارد، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، برنامه هایی را در دستور کار قرار داده تا با عملیاتی کردن این برنامه ها، جمعیت بیشتری را هدف قرار داده و مردم از خدمات سلامت، بهره بیشتری ببرند. 

مشاور عالی وزیر بهداشت ادامه داد: یکی از عوامل خطری که به افزایش آمار بیماری های غیرواگیر در کشور دامن می زند، فشارخون بالا است، فشارخون بالا، در سال گذشته، 97 هزار نفر را به کام مرگ کشانده است. 

وی افزود: اینکه گفته می شود نیمی از افرادی که مبتلا به فشارخون هستند، از مشکل خود اطلاعی نداشته یا فشارخون خود را درمان و کنترل نمی کنند، خوب نیست. نظام سلامت ما باید تا جایی توانمند شود که پاسخگوی این 50 درصد نیز باشد و نتیجه این خواهد شد که هیچ بیماری در اثر ابتلای به فشارخون بالا فوت نخواهد کرد.   

اکبری با اشاره به راه اندازی بسیج ملی کنترل فشارخون در سراسر کشور، تصریح کرد: شرط اول برای کاهش مرگ و میرهای ناشی از فشارخون بالا، این است که مردم فشارخون خود را کنترل کرده و افراد دارای فشارخون بالا شناسایی شوند. کمپین ملی کنترل فشارخون نیز به منظور آگاهی رسانی به مردم طراحی و اجرا شده است. 

مشاور عالی وزیر بهداشت تاکید کرد: تنها شناسایی، آگاهی از فشارخون و دریافت دارو کافی نیست، بلکه درمان و کنترل مستمر فشارخون نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. وگرنه راه اندازی اینگونه کمپین ها، سودی در برنخواهد داشت. چراکه بیمار شناسایی و به پزشک ارجاع داده می شود و دارو هم دریافت می کند، اما فشارخونش را کنترل نمی کند. این حلقه مفقوده، همان خودمراقبتی است که در حوزه سلامت به خوبی تعریف نشده است و وزارت بهداشت درصدد است، این حلقه مفقوده را احیا کند. ما باید مراقب سلامت مردم باشیم و آنها را توانمند کنیم تا خودمراقبتی را سرلوحه زندگی شان قرار دهند. 

وی اظهار کرد: فاز عملیاتی بسیج ملی کنترل فشارخون از روز عید فطر آغاز می شود، در فاز عملیاتی، پایگاه های سیار کنترل فشارخون در اماکن عمومی و محل های تجمع مردم مستقر شده و مردم به راحتی می توانند فشارخون خود را چک کنند. نیروهای متخصص بهداشتی که در پایگاه ها به ارائه خدمت خواهند پرداخت نیز از قبل آموزش های ویژه ای دریافت کرده اند تا براساس همان استانداردها، عمل کنند.  

به گزارش وب‌دا اکبری در پایان اضافه کرد: هدف ما از برگزاری این پویش ملی این است که در سال آینده اعلام کنیم، تعداد قابل توجهی از افرادی که در اثر فشارخون فوت کرده یا بیمار و ناتوان شده اند، کاهش پیدا کرده و این موضوع را به عنوان یکی از دستاوردهای موفق حوزه سلامت معرفی کنیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه