یکی از دلایل مهم ابتلا به فشارخون، مصرف زیاد نمک است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، زهرا عبداللهی اظهار داشت: یکی از دلایل مهم ابتلا به فشارخون، مصرف زیاد نمک است و مردم ایران تقریبا دو برابر مقدار توصیه شده از سوی سازمان جهانی بهداشت، نمک مصرف می کنند در حالی که تمام افراد کمتر از 50 سال، باید در طول روز، کمتر از 5 گرم معادل حدود یک قاشق مرباخوری، نمک مصرف کنند. البته منظور از مصرف نمک، کل نمک موجود در مواد غذایی است که وارد بدن می شود.  
 
 مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت ادامه داد: میزان توصیه شده مصرف نمک روزانه برای بیماران مبتلا به فشار خون بالا و بیماری های قلبی و عروقی، کمتر از 3 گرم معادل نصف قاشق مرباخوری در طول روز است. البته در پیشگیری از پرفشاری خون، حتما باید به نمک پنهان یا سدیم موجود در مواد غذایی مانند فست فودها، سس ها، شور و ترشی ها، تنقلات مانند چیپس، پفک و آجیل توجه کرد و مصرف زیاد اینها می تواند زمینه بروز فشار خون بالا را فراهم کند.
 
عبداللهی از مصرف روزانه حداقل 5 واحد میوه و سبزیجات به عنوان یکی از عوامل موثر در پیشگیری از فشار خون بالا یاد کرد و گفت: در طول روز با مصرف حداقل 2 عدد میوه و 3 واحد سبزی، صیفی و سالاد در وعده های صبحانه، ناهار و شام می توان از ابتلا به فشار خون بالا، پیشگیری کرد چون میوه و سبزیجات حاوی پتاسیم و منیزیم هستند. 
 
وی ضمن تاکید بر اهمیت محدود کردن مصرف فست فودها در پیشگیری از پرفشاری خون، یادآور شد: انواع ساندویچ، پیتزا، سوسیس و کالباس، حاوی مقدار زیادی نمک و چربی هستند بنابراین مصرف بی رویه فست فودها می تواند خطر ابتلا به فشارخون بالا را افزایش دهد. 
 
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت تصریح کرد: مصرف ناکافی شیر و لبنیات به عنوان یک عامل خطر می تواند در بروز فشار خون بالا تاثیرگذار باشد چون شیر و لبنیات حاوی و منبع عمده کلسیم هستند و در مواردی که کمبود دریافت کلیسم ایجاد می شود، خطر ابتلا به پرفشاری خون بالا می رود چون در تحقیقات مختلف ثابت شده که مصرف کلسیم در بروز فشارخون بالا، نقش دارد. 
 
به گزارش وب‌دا عبداللهی در پایان اضافه کرد: یکی از عوامل مهم در بروز فشار خون بالا، کنترل مداوم وزن است چون اضافه وزن و چاقی خطر ابتلا به پرفشاری خون را افزایش می دهد و خطر ابتلا به این بیماری در افرادی که دچار اضافه وزن و چاقی هستند، 2 تا 6 برابر بیشتر از سایر افراد است.

پایان پیام/

مطالب مشابه